Ogródki działkowe pięknieją po długiej zimie

Data publikacji: 03.05.2021 13:00
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.05.2021 Kielce. Ogrody działkowe

03.05.2021 Kielce. Ogrody działkowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Po zimnym i deszczowym kwietniu działkowcy tłumnie ruszyli do swoich ogródków porządkować, sadzić i pielęgnować.

Eugeniusz Gościniewicz ma swój kawałek ziemi na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kadzielnia” w Kielcach. Jak mówi, dla niego praca na działce jest przyjemnością. Najbardziej cieszy go, gdy wszystko wokół kwitnie i budzi się do życia.

- Najważniejsze to posprzątanie po zimie i wywiezienie śmieci. Trzeba również przyciąć niektóre drzewa i krzewy. Wspólnie z żoną posadziliśmy już tulipany, truskawki i poziomki, a wkrótce zasadzimy maliny. Mamy tu spokój i ciszę. Możemy wypić kawę i popatrzeć, jak wszystko pięknie wychodzi z ziemi. Oczy się cieszą – mówi działkowicz.

Zdaniem Przemysława Kułagi, prezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kadzielnia”, wzmożony ruch na działkach trwa od miesiąca. Działkowicze kończą prace porządkowe, przygotowują ziemię i sadzonki pod nowe, tegoroczne uprawy.

- Przede wszystkim zwożą obornik, nawóz i wykorzystują kompost, który na każdej działce się znajduje – mówi.

Krzysztof Wieczorek, wiceprezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kadzielnia”, a zarazem gospodarz ogrodu dodaje, że niezbędnymi pracami do wykonania wiosną jest podcięcie drzew i krzewów, a także usunięcie zbędnych gałęzi.

- Należy pamiętać również o trawniku, wygrabić go z zeschłej, ubiegłorocznej trawy i mchu, a także uzupełnić ziemię, tam, gdzie są ubytki. Wycinamy również chwasty, które zarastają nasze rośliny ozdobne. Do obowiązków działkowców należy również wyczyszczenie budek dla ptaków po zimie – wymienia.

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kadzielnia” wieloletnią tradycją są wiosenne i jesienne przeglądy ogródków. Taka ocena mobilizuje działkowców do zadbania o wygląd swojego terenu.

Reklama