Ogrody w Krzyżtoporze dzięki pomocy państwa?

Data publikacji: 04.08.2020 15:19
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ujazd. Zamek w Krzyżtopór. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Marek Staniek - wójt Iwanisk, Krzysztof Lipiec - poseł PiS,  Anna Piwińska-Prokop - przewodnik, Wiesław Kowalczyk - przewodniczący rady gminy

Ujazd. Zamek w Krzyżtopór. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Marek Staniek - wójt Iwanisk, Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Anna Piwińska-Prokop - przewodnik, Wiesław Kowalczyk - przewodniczący rady gminy
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Do 2025 roku w zamku Krzyżtopór w Ujeździe zostaną odtworzone barokowe ogrody, które niegdyś były integralną częścią. Takie plany, gmina ma już od trzech lat, ale działania były hamowane przez problemy własnościowe. Teren należał do Skarbu Państwa, a zarządzany był przez starostwo powiatowe.

Ujazd. Zamek w Krzyżtopór. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Marek Staniek - wójt Iwanisk, Krzysztof Lipiec - poseł PiSFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę, że dopóki powiatem rządził Bogusław Włodarczyk z PSL, gmina Iwaniska miała problem z pozyskaniem gruntów od starostwa. Po zmianie władz powiatowych w 2018 roku, gminie udało się przejąć teren i w końcu może zacząć działać.

Poseł deklaruje wsparcie w pozyskaniu pieniędzy na odtworzenie ogrodów, sprawą zainteresuje także marszałka województwa oraz sejmik. Jak mówi, przez problemy z pozyskaniem działki, gmina nie zdążyła wystąpić o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznawał pieniądze na takie cele.

– Narodowy fundusz, w kolejnej perspektywie finansowej będzie dysponował takimi pieniędzmi. Jest kilka źródeł, z których można pozyskać dofinansowanie, ale trzeba o nie pieczołowicie zabiegać – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Wójt Marek Staniek mówi, że pozyskane tereny to prawie 8 hektarów. Plany są szerokie, dlatego samorząd będzie aplikował także o dotacje unijne. Wstępnie szacuje, że zagospodarowanie tego terenu może kosztować ok. 20 mln zł.

– Teren, gdzie są dwa stawy. Chcielibyśmy zainstalować elektrownię wodną, bo pieniądze z unii są nastawione na korzystanie z odnawialnych źródeł energii – mówi wójt. Dodaje, że gmina będzie mogła wnioskować o dofinansowanie prawdopodobnie dopiero w 2022 roku.

Turyści, którzy dziś zwiedzali zamek Krzyżtopór mówią, że odtworzenie ogrodów to świetny pomysł, a sam zamek ma bardzo duży potencjał i warto w niego inwestować.

– To na pewne doda dużo uroku temu miejscu i spowoduje, że będziemy je jeszcze chętniej odwiedzać – mówią turyści z Zielonej Góry, którzy grupowo zwiedzali ruiny warowni.
Krzyżtoporskie ogrody prawdopodobnie mogłyby być odtworzone na podstawie zachowanych szkiców.

Ujazd. Makieta zamku Krzyżtopór w czasach świetności wraz z barokowymi ogrodamiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama