Ogromne pieniądze dla samorządów dzięki Funduszowi Inwestycji Samorządowych

Data publikacji: 24.06.2020 12:23 / Data aktualizacji: 24.06.2020 12:59
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.06.2020. Kielce. Konferencja posła Krzysztofa Lipca dotycząca Funduszu Inwestycji Samorządowych

24.06.2020. Kielce. Konferencja posła Krzysztofa Lipca dotycząca Funduszu Inwestycji Samorządowych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prawie ćwierć miliarda złotych trafi do województwa świętokrzyskiego, dzięki Funduszowi Inwestycji Samorządowych. Ustanowiona z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy tzw. tarcza samorządowa zakłada przekazanie samorządom łącznie 6 mld złotych, które będą mogły zostać wykorzystane na wkład własny i realizacje inwestycji. W ramach funduszu miliard złotych trafi do powiatów, natomiast pięć miliardów dostaną gminy.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że Fundusz Inicjatyw Samorządowych jest uzupełnieniem dotychczas przyjętych przez rząd tarczy antykryzysowych, w ramach których do podmiotów, które ucierpiały na skutek pandemii koronawirusa trafiło już ponad 100 mld złotych.

– To tak jakby każdego dnia dla podmiotów gospodarczych rząd przeznaczał miliard złotych, to bardzo duże pieniądze, które pozwoliły uratować 5 mln miejsc pracy - mówi parlamentarzysta.

Krzysztof Lipiec podkreśla, że samorządy zgłaszały liczne problemy, spowodowane stratami finansowymi z powodu pandemii.

- Było również i tak, że wiele samorządów nie miało funduszy inwestycyjnych, na zabezpieczenie wkładu własnego podczas starań o pozyskanie zewnętrznego finansowania różnych inicjatyw. Od teraz to się zmieni, ponieważ już w przyszłym tygodniu z inicjatywy prezydenta RP zostanie podjęta ustawa o funduszu inicjatyw samorządowych - dodaje.

W ramach Funduszu Inicjatyw Samorządowych do powiatu kieleckiego trafi ponad 9,6 mln zł. Jak mówi starosta Mirosław Gębski, to bardzo ważna inicjatywa, która pozwoli zrealizować wiele ważnych inwestycji.

- Łącznie 19 gmin z powiatu kieleckiego otrzyma wsparcie w wysokości ponad 40 mln złotych. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ jako powiat jesteśmy prorozwojowi. Zarówno dla nas, jak i wójtów burmistrzów to inicjatywa godna uwagi - zaznacza starosta. W powiecie kieleckim największe dofinansowanie otrzymała m.in. gmina Miedziana Góra, wsparcie z Funduszu Inicjatyw Samorządowych wyniesie tam ponad 4 mln złotych.

Zdaniem posła Marka Kwitka, Fundusz Inicjatyw Samorządowych jest pod tym względem wyjątkowym, ponieważ po raz pierwszy rząd przekazuje pieniądze dla samorządów także na wkład własny do planowanych inwestycji.

– Dzięki temu będą mogły być realizowane jeszcze w większym zakresie działania związane z budową dróg, wodociągów i kanalizacji, czy termomodernizacji budynków. Jest to ważne także dla lokalnych przedsiębiorców, którzy będą mogli realizować większość zaplanowanych inwestycji - zaznacza.

Senator Krzysztof Słoń, podkreśla, że rząd Prawa i Sprawiedliwości troszczy się nie tylko o duże inwestycje strategiczne jak Via Carpatia, czy Centralny Port Komunikacyjny, ale także o zrównoważony rozwój inwestycji samorządów lokalnych.

– Jesteśmy zwolennikami zrównoważonego rozwoju, ustawa w sprawie funduszu, która niebawem zostanie uchwalona umożliwi sprawiedliwy rozwój i samorządów, borykających się z wieloma problemami powstałymi na skutek pandemii - dodaje.  

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają, że w czwartek w każdym powiecie województwa świętokrzyskiego odbędą się konferencje z udziałem parlamentarzystów i samorządowców dotyczące dofinansowania z Funduszu Inwestycji Samorządowych.

Reklama