Ołtarz na Świętym Krzyżu za rusztowaniami

Data publikacji: 28.01.2021 15:08
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.01.2021 Święty Krzyż. Klasztor. Remont

28.01.2021 Święty Krzyż. Klasztor. Remont
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na krużgankach i przy ołtarzu głównym bazyliki na Świętym Krzyżu pojawiły się rusztowania. W klasztorze trwa remont, możliwy m.in. dzięki unijnej dotacji.

Ołtarz będzie zasłonięty przez najbliższe trzy miesiące. Konserwację przejdzie złote tabernakulum w kształcie kuli. Uzupełnione zostaną też ubytki w ołtarzu głównym - informuje o. Marian Puchała, superior klasztoru.

- Położone będą także nowe instalacje: nagłośnieniowa, antywłamaniowa i oświetleniowa. Ta ostatnia posłuży stworzeniu pięknej, nowoczesnej iluminacji zarówno wnętrza bazyliki, jak i jej zewnętrznej części. Pięknie to wygląda w projektach - przyznaje superior.

Dodaje, że na koniec całe wnętrze kościoła zostanie pomalowane. Z kolei na krużgankach trwa osuszanie tynków.

- Widzimy zbity tynk do wysokości 1,5 metra, mur się osusza, kładzione są instalacje elektryczne -wymienia o. Puchała.

W planach jest też likwidacja barier architektonicznych.

- One są w klasztorze w wielu miejscach, nie tylko przy wejściu do kościoła, ale także do kaplicy Oleśnickich. Te bariery będą likwidowane, powstaną specjalne podjazdy dla osób mających trudności z poruszaniem się - dodaje superior.

Ojciec Marian Puchała zaznacza, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem i pod nadzorem wielu ekspertów.

- Co miesiąc na Świętym Krzyżu zbiera się tzw. rada budowlana, podczas której spotykają się projektant, przedstawiciele konserwatora, inwestora i wykonawcy, w tym kierownicy i inspektorzy budowy, którzy analizują przebieg prac - dodaje.

Do ważnych i skomplikowanych prac, przy których pojawi się kilka ekip, będzie należała wymiana szybek w tzw. latarni wieńczącej kopułę XVII-wiecznej kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Renowacji poddane zostaną też freski znajdujące się w kaplicy. Prace konserwatorskie obejmą także zakrystię. Odnowione zostaną tam zabytkowe meble i polichromia. Wymieniona zostanie też zniszczona, drewniana podłoga.

Prace mają trwać dwa lata. Przez cały czas remontu bazylika i kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego będą dostępne dla wiernych i turystów. Inwestycja na Świętym Krzyżu jest elementem wspólnego projektu unijnego z gminą Bieliny. W ramach swojej części gmina wybuduje w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej nowy budynek. Znajdzie się tam nowoczesna wystawa przybliżająca kulturę dawnej wsi świętokrzyskiej.

Reklama