Opatów otrzymał pieniądze na rewitalizację

Data publikacji: 24.08.2021 14:30
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.08.2021. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Marek Jońca - członek zarządu powiatu kieleckiego, Grzegorz Gajewski - burmistrz Opatowa, Martyna Drzazga-Soboniak - skarbnik gminy, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego

24.08.2021. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Marek Jońca - członek zarządu powiatu kieleckiego, Grzegorz Gajewski - burmistrz Opatowa, Martyna Drzazga-Soboniak - skarbnik gminy, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Opatów przejdzie kompleksową rewitalizację. Pieniądze na ten cel miasto pozyskało z funduszy europejskich. Umowę w tej sprawie podpisał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski z włodarzem Opatowa.

Jak powiedział marszałek, projekt rewitalizacji Opatowa otrzymał wsparcie z Unii Europejskiej.

- Dzięki takim inwestycjom następuje ożywienie społeczne, gospodarcze, przestrzenne i kulturalne. Szereg inwestycji, które zostaną przeprowadzone w Opatowie, poskutkuje również zwiększeniem się ruchu turystycznego - dodał Andrzej Bętkowski.

- Inwestycja przewiduje m.in. odbudowę otwartego basenu z terenem do rekreacji nad rzeką Kania, zagospodarowanie terenu nad rzeką Opatówka, modernizację niektórych dróg z przebudową kanalizacji deszczowej oraz przebudowę rynku - informuje Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa.

Jak dodał, na rynku konieczne będzie utwardzenie lessowego podłoża, ponieważ podczas ostatniego remontu, który odbył się 14 lat temu, te prace nie zostały przeprowadzone prawidłowo.

- Na Rynku pojawią się pergole i mała architektura, której dziś brakuje, jak również fontanna, o którą dopominają się mieszkańcy. Będzie także makieta starego Opatowa oraz kilka nowych nasadzeń - wymienia Grzegorz Gajewski.

Swój wygląd zmieni także skwer Gombrowicza, na którym powstaną nowe alejki i nasadzenia. Ponadto pojawią się nowe miejsca do spędzania wolnego czasu, a w przyszłości wybudowana zostanie tam również mała scena.

Jak dodaje Grzegorz Gajewski, w ramach rewitalizacji w Opatowie odbudowany zostanie także otwarty basen z terenem do rekreacji nad rzeką Kania oraz powstanie Europejskie Centrum Templariuszy, w którym obecnie znajdują się mieszkania komunalne.

- To jest budynek po dawnym więzieniu. Chcemy go przystosować do potrzeb centrum - mówi.

Z rządowego programu Polski Ład ubiegamy się o pieniądze na jego wyposażenie. Mam nadzieję, że na ten cel przyznane zostaną nam duże środki, ponieważ jest to ważna inwestycja, które wpłynie na rozwój turystyki - dodał Grzegorz Gajewski.

Rewitalizacja przewiduje także zagospodarowanie terenu nad rzeką Opatówką, modernizację niektórych dróg z przebudową kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego oraz instalacją monitoringu.

Inwestycja kosztować będzie ponad 16 mln zł, z czego ponad 9 mln zł dofinansowania to pieniądze unijne. Inwestycja zakończy się w maju 2023 roku.

Reklama