Opatów prawie gotowy do rewitalizacji

Data publikacji: 30.06.2021 10:42
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Opatów. Widok na miasto

Opatów. Widok na miasto
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Opatowie będzie więcej zieleni i miejsc do odpoczynku - miasto wkrótce ogłosi pierwsze przetargi związane z rewitalizacją miasta. Jednym z najważniejszych elementów projektu jest modernizacja Rynku, która przede wszystkim zakłada poprawienie zapadniętej drogi wokół płyty. Rynek ma zostać wyremontowany do końca wakacji 2022 roku.

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski informuje, że pojawią się nowe elementy małej architektury, które mają „odbetonować” część przestrzeni. Wśród nich fontanna, która będzie wytryskiwać wodę z poziomu kostki. Przybędzie też ławeczek i elementów związanych z historią miasta. Burmistrz zapowiada, że może pojawić się makieta dawnego Opatowa i gabloty przedstawiające historię miasteczka.

Włodarz miasta zapewnia, że nie będzie wycinki drzew, które znajdują się w centrum Rynku, znikną natomiast drzewa znajdujące się dookoła, wzdłuż drogi. Według opinii dendrologów należy je usunąć i posadzić nowe. Grzegorz Gajewski zapowiada, że pojawią się nowe drzewa, a także głogi, które miałyby biało-czerwone barwy.

W czasie remontu Rynek nadal będzie przejezdny. Burmistrz uspokaja także mieszkańców, którzy obawiają się, że po rewitalizacji ścisłe centrum zostanie całkowicie wyłączone z ruchu. Zaznacza, że do momentu powstania obwodnicy na pewno ta część miasta będzie przejezdna. Dodaje także, że ewentualne zmiany w ruchu na Rynku podyktowane będą ruchem turystycznym.

W tym roku gmina chce rozstrzygnąć przetargi na wszystkie cztery elementy rewitalizacji. Do połowy lipca pojawią się ogłoszenia dotyczące Rynku, a także skweru Gombrowicza. W następnych tygodniach te dotyczące budowy odkrytych basenów na Kani i stworzenia Europejskiego Centrum Templariuszy w budynku po dawnym więzieniu.

Reklama