Opatów się zmieni. Są pierwsze przetargi

Data publikacji: 22.07.2021 16:07
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Opatów. Rynek w Opatowie

Opatów. Rynek w Opatowie
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Gmina Opatów ogłosiła dwa pierwsze przetargi dotyczące rewitalizacji miasta. Chodzi o modernizację Rynku i Skweru im. Witolda Gombrowicza. Ma być ładniej, zielono i rekreacyjnie.

Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski mówi, że zarówno jemu, jak i wielu mieszkańcom nie podoba się wybetonowany Rynek. Teraz, beton ma być mniej widoczny, dzięki dodatkowym elementom małej architektury. Jednocześnie włodarz gminy zapewnia, że na Rynku nie zabraknie zieleni, docelowo ma być jej nawet więcej. Usunięte zostaną tylko stare i schorowane drzewa. Te znajdujące się w centrum Rynku pozostaną.

- Zdejmiemy powywracaną kostkę, zmodernizujemy odwodnienie, którego brakuje pod płytą Rynku i wzmocnimy podbudowę - wylicza Grzegorz Gajewski.

Dodaje, że pojawią się też takie elementy, jak: zacienione ławeczki, odlana z brązu makieta starego Opatowa, czy fontanna.

Z kolei na Skwerze im. Witolda Gombrowicza planowane jest postawienie niewielkiej sceny, pojawi się nowa zieleń kaskadowa oraz miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli odpoczywać. Zmieni się też układ alejek. Popiersie Witolda Gombrowicza zostanie natomiast poprawione.

Kolejne przetargi w ramach rewitalizacji zostaną ogłoszone do końca wakacji. Dotyczą remontu budynku po dawnym więzieniu na rzecz muzeum poświęconego templariuszom oraz budowy odkrytego basenu na Kani, o który od lat dopominają się opatowianie. Grzegorz Gajewski zauważa, że przetargi muszą być już ogłaszane, ponieważ wszystkie pomysły muszą zostać wykonane i rozliczone w 2023 roku.

Inwestycje dotyczące Rynku i skweru mają zostać zakończone do końca przyszłorocznych wakacji. Otwarcie ofert na wykonanie skweru wyznaczono na 28 lipca, a Rynku 6 sierpnia.

Reklama