Opatowiec dba o mogiłę żołnierzy z Wielkiej Wojny

Data publikacji: 05.11.2020 11:32
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.11.2020 Opatowiec. Cmentarz wojenny

05.11.2020 Opatowiec. Cmentarz wojenny
Fot. Sławomir Kowalczyk /

Cmentarz z okresu I Wojny Światowej w Opatowcu, gdzie w jednej zbiorowej mogile spoczywa niemal tysiąc żołnierzy poległych w czasie działań wojennych, zostanie poddany renowacji. To kolejne zadanie projektu rewitalizacji miasta z funduszy unijnych.

Niewielka nekropolia, o wymiarach 30 na 35 m, znajduje się przy drodze krajowej nr 79, w kierunku Nowego Korczyna. Miejsce pamięci otoczone jest współczesnym ogrodzeniem, przed którym znajduje się tablica informacyjna.

05.11.2020 Opatowiec. Cmentarz wojennyFot. Sławomir Kowalczyk /

 

Jak mówi Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca, w centralnym miejscu nekropolii uformowany jest niewysoki kopiec z drewnianym krzyżem o wys. 3,5 m oraz pamiątkowa tablica. Pochowano tam niemal tysiąc bezimiennych żołnierzy, w tym ekshumowanych i przeniesionych w 1937 r. z cmentarzy w Charbinowicach i Czarkowach.

- Pochowano tu 336 żołnierzy rosyjskich i 501 austro-węgierskich, poległych w latach 1914-15 oraz dwóch żołnierzy wojska polskiego z września 1939 roku. To miejsce szczególne, które otaczamy pamięcią – zaznacza.

Burmistrz zwraca uwagę, że w czasie I Wojny Światowej, najwięcej Polaków, bo 200 tys., służyło w armii rosyjskiej, zaś do armii austro-węgierskiej wcielono ich około 60 tys. Większość przeszła do Legionów Polskich i brała udział w tworzeniu Państwa Polskiego.

Projekt rewitalizacji został już zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Teraz przyszedł czas na wybór wykonawcy zagospodarowania terenu. Burmistrz mówi, że schody mają być wykonane z granitu płomieniowanego. Płyta z napisem będzie umieszczona na postumencie wykonanym z czarnej płyty granitowej. Miejsce pamięci będzie otaczał żeliwny łańcuch. Warunki przetargu przewidują wykonanie prac do końca kwietnia przyszłego roku. Gmina ma na ten cel 30 tys. zł.

Władze Opatowca, co roku, 11 listopada, składają na cmentarzu kwiaty, aby upamiętnić ofiary wojny.

Reklama