Orędzie Andrzeja Dudy było autentyczne i motywujące dla wszystkich

Data publikacji: 06.08.2020 13:13
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.08.2020 Warszawa. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

06.08.2020 Warszawa. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

W czwartek przed godziną 11 zakończyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego przysięgę złożył prezydent Andrzej Duda. Wygłosił także orędzie.

Poseł Krzysztof LipiecFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Orędzie to bardzo ważne przesłanie, jakie prezydent skierował do polskiego narodu. Było ono autentyczne i motywujące dla wszystkich - ocenia poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

- Istotą tego orędzia było to, że prezydent podtrzymał ważne deklaracje, które były składane w kampanii wyborczej. Oddał należyty szacunek wszystkim kontrkandydatom, co jest rzeczą niezmiernie ważną. Prezydent nadal chce budować wspólnotę narodową bez względu na podziały polityczne - dodaje.

Krzysztof Lipiec zaznacza, że orędzie Andrzeja Dudy było mocnym przesłaniem o konieczności budowania koalicji „polskich spraw”. Jak zaznaczył wsłuchując się w wystąpienie głowy państwa, można stwierdzić, że na czele Polski stoi dobry przywódca, który gwarantuje sukces ojczyzny.

Wiceminister Anna KrupkaFot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem wiceminister sportu Anny Krupki, zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym to wielkie święto demokracji.

- Pierwsza kadencja prezydenta Andrzeja Dudy to było dobre pięć lat dla Polski. Na kolejną kadencję prezydent także wyznaczył sobie ambitne cele. Mówił o pięciu filarach, takich, jak rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. Polska marzeń prezydenta Andrzeja Dudy to kraj ambitny, rozwijający się w szybkim tempie, ale pamiętający o swojej tożsamości i tradycji - dodaje wiceminister.

Świętokrzyska parlamentarzystka zaznacza, że prezydent nadal będzie blisko ludzi, a drzwi jego pałacu będą zawsze otwarte. Jak zaznacza, w wystąpieniu głowy państwa ważne było także oddanie hołdu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, bez którego nie byłoby rządów Zjednoczonej Prawicy.

Wiceminister Piotr WawrzykFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreśla, że orędzie wygłoszone przed Zgromadzeniem Narodowym potwierdza, że prezydent Andrzej Duda będzie realizował swoje obietnice złożone w kampanii wyborczej i jest politykiem wiarygodnym.

- Prezydent przedstawił swoja wizję Polski i polskich spraw. Zaznaczył, że wszyscy jesteśmy Polakami, niezależnie od tego, jakie poglądy i przekonania wyznajemy. Dla prezydenta Andrzeja Dudy niezależnie od tego, kto na kogo głosował, wszyscy jesteśmy tak samo ważni- podkreśla Piotr Wawrzyk.

Świętokrzyski parlamentarzysta PiS zaznaczył, że prezydent zwrócił uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa kraju w trzech kluczowych aspektach - zdrowotnym, energetycznym oraz militarnym.

Krzysztof SłońFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Krzysztof Słoń zaznaczył, że nieobecni podczas Zgromadzenia Narodowego politycy opozycji, a także byli kontrkandydaci Andrzeja Dudy dali świadectwo, że nie chcą pogodzić się z demokratycznym wynikiem wyborów.

Jedynym przedstawicielem świętokrzyskich parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej na uroczystości zaprzysiężenia prezydenta był poseł Bartłomiej Sienkiewicz. Jego zdaniem orędzie Andrzeja Dudy było przewidywalne.

Bartłomiej SienkiewiczFot. Karol Żak / Radio Kielce

Jedynym przedstawicielem świętokrzyskich parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej na uroczystości zaprzysiężenia prezydenta był poseł Bartłomiej Sienkiewicz. Jego zdaniem, orędzie Andrzeja Dudy było przewidywalne.

- Wystąpienie przypominało pięć punktów prezydenta z kampanii wyborczej. Kampanii, w której prezydent podzielił Polaków, tak, jak do tej pory nikomu się nie zdarzyło w wyborach prezydenckich. W kampanii dominowało atakowanie słabych, mniejszości i straszenie seksualizują Polaków - stwierdził poseł KO. 

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza, do zasypania istniejących podziałów społecznych potrzeba czegoś więcej, niż jak to określił, parę „okrągłych frazesów”.

- Nie po słowach, ale po czynach poznamy pana prezydenta - stwierdził.

Krzysztof BosakFot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem posła Krzysztofa Bosaka, świętokrzyskiego parlamentarzysty Konfederacji, a także kandydata w tegorocznych wyborach, orędzie prezydenta było wielopłaszczyznowe. Jak zaznacza Andrzej Duda niewiele czasu poświęcił na politykę zagraniczną i obronność natomiast skupił się na bieżącej sytuacji politycznej.

- W wystąpieniu podobały mi się akcenty pojednawcze, obniżające poziom konfliktu politycznego, a także słowa o rodzinie - zaznacza.

Odnosząc się do zapowiedzi budowania koalicji „polskich spraw” stwierdził, że póki co jest to w dalszym ciągu deklaracja kampanijna.

- Wszyscy, którzy są w polityce wiedzą, że do takich deklaracji należy mieć dystans. Jeśli natomiast będzie jakaś propozycja do utworzenia takiej koalicji wówczas będziemy się nad nią zastanawiać - ocenia.

Andrzej SzejnaFot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem posła Andrzeja Szejny z Nowej Lewicy, prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę w bardzo trudnych warunkach, ponieważ prawie połowa Polaków nie akceptuje jego prezydentury i jego wyboru, a społeczeństwo jest mocno podzielone.

- Myślę, że jego głównym zadaniem powinno być pogodzenie Polaków. Prezydent Andrzej Duda nie może być prezydentem Prawa i Sprawiedliwości, musi się otworzyć na nowe środowiska. W orędziu zabrakło mi niestety mocnej deklaracji, że w nowej kadencji prezydent będzie wsłuchiwał się zarówno w głosy tych, którzy na niego głosowali, jak również tych, którzy oddali głos na innych kandydatów - mówi poseł.

- Chciałbym, aby druga kadencja Andrzeja Dudy przypominała choć trochę tę Aleksandra Kwaśniewskiego, którą uważam za wzorcową - stwierdził Andrzej Szejna.

Reklama