Osiołek Dyzio dba o dobre samopoczucie chorych dzieci

Data publikacji: 21.11.2020 12:29
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.11.2020. Niemienice. Osiołek Dyzio

21.11.2020. Niemienice. Osiołek Dyzio
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wyjątkowy terapeuta pracuje w Centrum Autyzmu w Niemienicach w powiecie opatowskim. Ma na imię Dyzio i jest osłem. Od września pomaga w terapii dzieci. Jest wykorzystywany do onoterapii.

Małgorzata Spychaj, dyrektor Centrum Autyzmu zwraca uwagę, że osioł jest mniejszy od konia, dzięki czemu dzieci się go nie boją. Zwierzę wygląda zabawnie i ma przyjazny charakter. Jest też cierpliwy i posłuszny podczas pracy. Pochodzi z okolic Świętego Krzyża.

21.11.2020. Niemienice. Osiołek DyzioFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Ten osioł zawsze stał przy żłóbku na Świętym Krzyżu, jego mama brała udział w Niedzieli Palmowej. Śmiejemy się też, że ma krzyż na grzbiecie, co świadczy o tym, że jest takim dobrym katolikiem i pomaga dzieciom - żartuje dyrektorka.

Jednak jak dodaje, kontakt dzieci ze zwierzęciem jest bardzo pomocny i działa uspokajająco. W centrum jest coraz więcej dzieci z autyzmem, a tego typu terapie pomagają im się wyciszyć. Onoterapia nie jest często spotykaną formą terapii, ale w Centrum Autyzmu była strzałem w dziesiątkę.

Małgorzata Spychaj mówi, że rodzice oraz mieszkańcy Niemienic bardzo dbają o zwierzęta. Przywożą dużo warzyw oraz siana. Koń Wigor nawet delikatnie przytył od tego rozpieszczania, co zauważył weterynarz. Podopieczny Centrum Autyzmu - Marcin mówi, że bardzo lubi chodzić do Dyzia i go karmić. Osioł lubi jabłka, marchewki, a także siano i trawę. Marcin także czesze zwierzę. Dodaje, że osiołek nie gryzie, ale zdarza mu się zachowywać dość głośno.

Onoterapeuta Marzena Dumania mówi, że kontakt z osiołkiem pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Z tej terapii korzystać mogą dzieci z różnymi schorzeniami i niepełnosprawnościami. Bardzo dobrze wpływa na osoby z autyzmem.

- Dziecko bierze udział w terapii poprzez zakładanie ekwipunku, dosiadanie osła, głaskanie, przytulanie, zabawy, ćwiczenia na grzbiecie, nazywanie części ciała, a także karmienie - wylicza Marzena Dumania.

W ośrodku prowadzona jest także terapia z koniem i kucykiem. Wraz z osłem dzielą nowo wybudowaną stajnię. Za rok w Niemienicach pojawią się dwie alpaki, które także pomogą w terapii.

21.11.2020. Niemienice. Kucyk Kopytka i koń Wigor Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama