Osoby niepełnosprawne mogą założyć własną firmę. Dostaną wsparcie

Data publikacji: 04.06.2020 16:55
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 370 tys. złotych trafiło do niepełnosprawnych przedsiębiorców z powiatu kieleckiego. Dzięki promesom 10 osób będzie mogło rozpocząć działalność gospodarczą.

Anna Stępień chce założyć biuro rachunkowe. Na ten cel uzyskała 35 tys. złotych. Pieniądze będą przeznaczone między innymi na zakup komputerów, oprogramowania oraz samochodu.

- Chcę, aby moje biuro było mobilne i abym miała możliwość dojazdu do klienta. Bez tych pieniędzy byłoby znacznie trudniej - przyznaje.

- Zachęcam wszystkich niepełnosprawnych, do tego aby składali wnioski. Jestem przykładem, że nie jest to trudne. W ubiegłym roku, skorzystałam z dofinansowania do zrobienia prawa jazdy, a teraz chce założyć mobilne biuro - zaznacza.

Z kolei Mirosław Wijas z Bolmina zamierza założyć firmę, która będzie trudniła się ślusarstwem i spawalnictwem, głównie w branży ogrodniczej. Jak twierdzi, jest duże zapotrzebowanie na takie usługi.

- Mam problemy z kręgosłupem, a ta praca będzie mi odpowiadała. Samo załatwienie formalności nie było trudne. Otrzymałem 40 tys. złotych - powiedział.

Senator PiS Krzysztof Słoń wyraził radość z faktu, że w powiecie kieleckim są osoby, które mimo problemów zdrowotnych chcą pracować i są ambitne.

- Przedsiębiorczość osób niepełnosprawnych jest wyznacznikiem, że właściwie każdy może osiągnąć cele, które sobie wyznacza - powiedział.

Stefan Bąk, członek zarządu powiatu zachęca osoby niepełnosprawne do składania wniosków o dofinansowanie. Nabór wciąż trwa. Wszystkie wskazówki dotyczące procedur znajdują się na stronie starostwa.

W spotkaniu wziął także udział dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Michalski, który pochwalił pracę starostwa na rzecz tej grupy osób. Starosta kielecki Mirosław Gębski dodał, że w ubiegłym roku z dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na wyposażenie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych w powiecie skorzystało 35 osób.

Łączna kwota tej pomocy wyniosła 1,18 mln zł.

Reklama