OSP Lipnik z nowym wozem

Data publikacji: 26.09.2020 19:28
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.09.2020 Lipnik. Uroczystość przekazania nowego wozu strażackiego dla OSP Lipnik. Na zdjęciu (po lewej): poseł Andrzej Kryj i w środku: Andrzej Grządziel – wójt gminy Lipnik

26.09.2020 Lipnik. Uroczystość przekazania nowego wozu strażackiego dla OSP Lipnik. Na zdjęciu (po lewej): poseł Andrzej Kryj i w środku: Andrzej Grządziel – wójt gminy Lipnik
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ochotnicza Straż Pożarna w Lipniku od soboty oficjalnie dysponuje nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym. Pojazd sfinansowano z budżetu państwa, środków gminy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak mówi wójt Lipnika Andrzej Grządziel, auto używane jest już od sierpnia i sprawdza się bardzo dobrze. Dodaje, że samochód trafił do jednostki, gdzie działa kilkadziesiąt osób.

- Kadra jest młoda, bo ochotnicy mają od 18 do 50 lat i perspektywiczna. Jednostka wpisana jest do KSRG - zaznaczył.

Poseł Krzysztof Lipiec mówi, że nowy sprzęt dla strażaków pozwoli zadbać o to, co najważniejsze, czyli bezpieczeństwo.

- Gratuluję im tego sprzętu, bo wiem, że ta jednostka działa bardzo profesjonalnie na wielu płaszczyznach. To nie tylko pożary, ale także wypadki – mówi Krzysztof Lipiec.

26.09.2020 Lipnik. Uroczystość przekazania nowego wozu strażackiego dla OSP Lipnik. Na zdjęciu (od lewej): Stanisław Mazur – przewodniczący rady gminy w Lipniku, Grzegorz Socha – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Małgorzata Jalowska – wicestarosta opatowski, poseł Andrzej Kryj, bryg. Grzegorz Rajca – zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach, Marek Jońca – członek zarządu województwa świętokrzyskiego, poseł Krzysztof Lipiec, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, poseł Marek Kwitek i Wojciech Zdyb – sekretarz gminy LipnikFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Przez teren gminy Lipnik przebiegają dwie drogi krajowe - 9 i 77. Tą trasą z Sandomierza często jeździ poseł Marek Kwitek, który mówi, że poczucie bezpieczeństwa zwiększa się, wiedząc, że straż ma dobry sprzęt ratowniczy.

- Straż pożarna to jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa krajowego, ale także lokalnego. Dziś trudno wyobrazić sobie gminę bez OSP. Ważne jest nasze bezpieczeństwo, ale też tych, którzy o nie dbają – mówi Marek Kwitek.

Jak podkreślił poseł Andrzej Kryj, gmina Lipnik jest pierwszą w tym roku w województwie, która otrzymała samochód sfinansowany w większości z budżetu państwa. Do końca tego roku region zasili ponad 30 aut. W skali kraju to prawie 600. To wszystko dzięki programowi modernizacji służb mundurowych. Same samorządy nie mogłyby sobie pozwolić na całościowe sfinansowanie drogiego sprzętu dla swoich jednostek.

- Jeśli chodzi o powiat opatowski, taki samochód otrzyma gmina Tarłów, a w powiecie ostrowieckim gmina Waśniów. Praktycznie jedna lub dwie jednostki ze wszystkich powiatów otrzymają samochody – mówi Andrzej Kryj.

Członek zarządu województwa Marek Jońca podkreśla, że urząd marszałkowski widzi potrzeby OSP, dlatego wspiera zakupy sprzętów. W przypadku Lipnika było to 20 tys. zł. W tym roku ogółem takie wsparcie wyniesie ok. 500 tys. zł.

26.09.2020 Lipnik. Uroczystość przekazania nowego wozu strażackiego dla OSP Lipnik. Na zdjęciu (od lewej): st. kpt. Sylwester Kochanowicz – komendant PSP w Opatowie, bryg. Grzegorz Rajca – zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach, Andrzej Grządziel – wójt gminy Lipnik i Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiegoFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Zarządy OSP i gminy zwracają się do nas o wsparcie. Nie tylko w zakupie samochodów, ale także sprzętów ratowniczych czy hydraulicznych, a one są bardzo kosztowne. Oczywiście zarząd podejmuje takie uchwały. Wkrótce podejmie kolejne – mówi Marek Jońca.

Bryg. Grzegorz Rajca, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach informuje, że sprzęt OSP jest coraz lepszy, wsparcie jest bardzo duże, także w tym roku. Szczególnie jeśli chodzi o jednostki wpisane do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Pozostałe jednostki wymagają w dalszym ciągu dosprzętowienia.

- Te 31 wozów, które trafi w bieżącym roku, pozwoli na wymianę starych samochodów, przez co praca naszych druhów będzie lżejsza. Za tym idzie poprawa bezpieczeństwa w województwie – mówi Grzegorz Rajca.

Wóz został kupiony za niemal 900 tys. zł. Ponad 500 tys. zł to środki wyasygnowane przez komendanta głównego straży pożarnej, 330 tys. zł włożyła gmina Lipnik, z kolei 20 tys. zł pochodzi ze środków urzędu marszałkowskiego.

Reklama