OSP Włochy ma nowy wóz strażacki

Data publikacji: 02.07.2021 21:32
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.07.2021. Włochy. Przekazanie do OSP  samochodu marki Mercedes-Benz Sprinter

02.07.2021. Włochy. Przekazanie do OSP samochodu marki Mercedes-Benz Sprinter
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Początkowo służył jako karetka pogotowia ratunkowego, od dziś pojazd ten ma służyć jako wóz strażacki. Samochód marki mercedes z 2011 roku otrzymali druhowie ochotnicy z niedawno reaktywowanej, najmłodszej w gminie Pińczów, jednostki w miejscowości Włochy. Dziś pojazd został poświęcony.

Druh Mariusz Gałęziowski, prezes OSP Włochy podkreślił, że na początku 2015 roku, powstał pomysł reaktywowania, nieistniejącej od kilku lat jednostki. Jak zaznaczył, początki były jednak bardzo trudne. Strażacy zaczynali od zera, bez jakiegokolwiek zaplecza sprzętowego.

- 22 grudnia 2017 roku, przez burmistrza został przekazany pierwszy w historii jednostki samochód pożarniczy marki żuk z 1977 roku. W roku kolejnym dzięki dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości udało się doposażyć w zestaw ratownictwa medycznego oraz w inny niezbędny sprzęt – powiedział.

Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa zaznaczył, że nowy samochód to wyraz uznania za pracę druhów, codzienną służbę lokalnej społeczności.

- Teraz pojazd trzeba odpowiednio dostosować, aby mógł służyć jako wóz bojowy. Mamy już zabezpieczone pieniądze w budżecie i myślę, że już niedługo druhowie będą mogli nim wyjeżdżać do zdarzeń – mówi.

Minister Michał Cieślak podziękował Świętokrzyskiemu Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach oraz radnemu Maciejowi Gawinowi za wsparcie i zaangażowanie, wyrazy wdzięczności przekazał także na ręce Włodzimierza Baduraka.

- Mam nadzieję, że będzie długo i dobrze jednostce, ale i mieszkańcom służył. Ma nieść bezpieczeństwo i wspierać wszystkich tych, którzy będą tej pomocy potrzebować – zaznaczył.  

Maciej Gawin, radny sejmiku województwa ma nadzieję, że ofiarowany sprzęt będzie służył przez długie lata. - Życzę tyle przyjazdów, ile wyjazdów – zaznaczył.

Zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych Ryszard Bedla ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach poinformował, że placówka dbając o wysoką jakość świadczonych usług corocznie wymienia kilka pojazdów. Najczęściej wycofane z eksploatacji pojazdy trafiają do jednostek OSP w województwie lub innych jednostek, które niosą pomoc społeczną.

- Wspieramy, bo wiemy, jak ważna jest służba strażaków, wiemy, że macie państwo skromne budżety. Dlatego chcemy wesprzeć was chociaż pojazdami, żebyście mogli sobie je doposażyć i żeby służyły waszej społeczności.   

Pojazd poświęcił ksiądz Jan Staworzyński, prałat kościoła pw. Świętego Jana i Ewangelisty w Pińczowie.

Początkowo OSP Włochy liczyła 18 druhów. W chwili obecnej jednostka liczy 28 członków z czego 15 posiada odpowiednie wyszkolenie i może uczestniczyć w akcjach pożarniczych.

Reklama