Ośrodek kultury w Koprzywnicy, zamienił się w lekarskie gabinety

Data publikacji: 04.10.2020 18:12
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
04.10.2020. Koprzywnica. Biała Niedziela

04.10.2020. Koprzywnica. Biała Niedziela
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Koprzywnicy odbyła się Biała Niedziela. Mieszkańcy miasta i gminy mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z nefrologiem i chirurgiem naczyniowym. Wykonywane były badania słuchu, EKG, pomiar ciśnienia krwi, wagi i wzrostu.

04.10.2020. Koprzywnica. Biała NiedzielaFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Były także porady pielęgniarki dotyczące ochrony  przed koronawirusem, mówiono m.in. o  prawidłowym noszeniu maseczek i higienie rąk. Na gabinety lekarskie zamieniono pomieszczenia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Biała Niedziela cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy mówili naszej reporterce, że to doskonały pomysł, zwłaszcza teraz w dobie COVID-19, gdy trudniej jest się dostać do lekarza, a tu od ręki można załatwić naprawdę ważne sprawy.

Burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska stwierdziła, że celem akcji jest to, aby uświadomić ludziom, jak ważna jest profilaktyka, że warto wykonywać systematycznie badania, nie lekceważyć niepokojących objawów. Zapewniła, że jeśli mieszkańcy będą zainteresowani kontynuowaniem  Białej Niedzieli, to ta inicjatywa będzie podejmowana także i w kolejnych miesiącach.

Maria Fudala, nefrolog ze Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu powiedziała, że warto mówić o zdrowiu jak najwięcej, zwłaszcza, że przybywa ludzi chorujących na niewydolność nerek. Szczególnie dotyczy do osób z cukrzycą, dla których jest to częste powikłanie. Dodała, że na niewydolność nerek wpływają także ich choroby pierwotne oraz niekontrolowane ciśnienie krwi.

- Pacjenci kontrolują się przeważnie wtedy, gdy coś boli natomiast nerki często nie bolą. Chorzy zgłaszają się przede wszystkim wtedy, gdy zauważą u siebie obrzęki, zmniejszoną ilość moczu. Czasami udaje się odwrócić problem, ale lepszym wyjściem jest systematyczne kontrolowanie swojego stanu zdrowia - podkreśliła nefrolog Maria Fudala.

Białej Niedzieli towarzyszyły stoiska z domowymi wypiekami kół gospodyń wiejskich z gminy Koprzywnica. Częstowano także owocami z koprzywnickich sadów. Były też Sandomierskie Amazonki, które mówiły o profilaktyce raka piersi, a także Grupa Ratownictwa z Tarnobrzega udzielająca wskazówek odnośnie udzielania pierwszej pomocy.

Biała Niedziela odbyła się w Koprzywnicy po raz pierwszy.

04.10.2020. Koprzywnica. Biała NiedzielaFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama