Ośrodek przyrodniczy w Umianowicach na półmetku

Data publikacji: 05.02.2021 15:30
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Umianowice. Wizualizacja Ośrodka Edukacji Przyrodniczej

Umianowice. Wizualizacja Ośrodka Edukacji Przyrodniczej
Fot. Tera Group

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach rośnie w oczach. Mimo pandemii koronawirusa, prace budowlane idą pełną parą i są już zaawansowane w 50 procentach.

Głównym celem ośrodka ma być edukacja przyrodnicza i ożywienie ruchu turystycznego na Ponidziu. Będzie to miejsce praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych.

Jak informuje Tomasz Hałatkiewicz dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, budynki są już w stanie surowym. Gotowa jest również sieć wodno-kanalizacyjna.

Wkrótce rozpoczną się prace wewnątrz obiektów.

- Przygotowujemy się do odbudowy stacji kolejki wąskotorowej - zapowiada Tomasz Hałatkiewicz.

Ośrodek będzie się składał z kilku stref, m.in. noclegowej na 55 miejsc, sali edukacyjno-konferencyjnej oraz pracowni projektowo-badawczej. Powstanie także minigospodarstwo.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreśla, że to miejsce szczególne - śródlądowa delta rzeki Nidy - ewenement przyrodniczy w skali Polski i Europy.

- To bardzo ciekawy rejon. Mnóstwo okazów fauny i flory, które będzie można już wkrótce dostrzec. Liczymy, że projekt zyska na popularności, będzie to miejsce, które będzie tętniło życiem - zaznacza.

Rozpoczęto także prace nad nidarium, czyli ogromnym akwarium, w którym będzie można obserwować zwierzęta żyjące w rzece, m.in. ryby, traszki i żółwie. Oprócz wielkogabarytowego akwarium powstanie także owczarnia, stajnia oraz obserwatorium ornitologiczne.

Członek zarządu województwa Marek Jońca podkreśla, że będzie to idealne miejsce dla przyrodników. Bogactwo natury wraz ze 100-letnią kolejką wąskotorową stworzy niezwykłą wizytówkę województwa.

Ośrodek w Umianowicach ma być gotowy wiosną 2022 r. Projekt zyskał unijne dofinansowanie, które wynosi 15 mln zł. Ogólny koszt inwestycji to 19,7 mln zł.

Reklama