Ostatni dzień targów lotniczych

Data publikacji: 12.09.2021 11:38
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2021 Kiece. Targi Kielce. III Targi Lotnicze AVIATION EXPO

11.09.2021 Kiece. Targi Kielce. III Targi Lotnicze AVIATION EXPO
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Targach Kielce trwają III Targi Lotnicze AVIATION EXPO. W tym roku podczas imprezy zobaczyć można m.in. śmigłowce, paralotnie, ale też i ultralekkie samoloty.

Michał Parkitny, pilot-instruktor z Kłobucka na wystawę przyleciał wiatrakowcem, który głównie służy do latania sportowego i rekreacji. Maszyna przypomina śmigłowiec, ale jest ultralekka, waży 270 kg. By usiąść za jej sterami wymagana jest licencja.

- Ten statek jest wielozadaniowy. Może służyć do wszelkiego rodzaju obserwacji. Są kraje, które używają te maszyny do ochrony granic. Prędkość ekonomiczna tego wiatrakowca, to około 130 km/h, ale może latać nawet 160 km/h. Wiatrakowiec, choć wygląda niepozornie i jest małą maszyną, jest bardzo odporny na wiatr. Nawet, gdy podmuchy sięgają 100 km/h lot wiatrakowcem jest bezpieczny - mówi Michał Parkitny.

Wiatrakowca, ale nieco cięższego prezentuje również Andrzej Wybraniec z Ośrodka Szkoleń Lotniczych Remus z Gliwic. Jak mówi, dwuosobowa maszyna Tajfun waży 327 kg i może rozwinąć prędkość, w zależności od temperatury i obciążenia, do 140 km/h.

Andrzej Wybraniec dodaje, że lotnictwo lekkie cieszy się w Polsce coraz większą popularności, a awiacja przestaje być fanaberią dla najbogatszych.

- Jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale przy odpowiednim przeszkoleniu, wiatrakowce można używać do prac agrotechnicznych. Świetnie sprawdzają się również w lotach patrolowych, czy akcjach poszukiwawczych. To maszyna bardzo komfortowa w pilotażu, jest bardzo mało wrażliwa na termikę i turbulencję - dodał Andrzej Wybraniec.

Na targach oprócz możliwości obejrzenia maszyn latających można również zasięgnąć porad co do zakupu lub wynajmu tego rodzaju sprzętu, a także zapisać się do jednego z wielu klubów lotniczych.

III Targi Lotnicze AVIATION EXPO potrwają do godz. 16.30.

Tagi do tego wpisu
Reklama