Ostatni krok do budowy obwodnicy Opatowa

Data publikacji: 11.05.2021 19:54
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Opatów. Widok na kolegiatę

Na zdjęciu: Opatów. Widok na kolegiatę
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Droga, na którą czekają nie tylko kierowcy z regionu, ale i z całej Polski powstanie - to już pewne.

Od wyników przetargu nikt się nie odwołał i w ciągu najbliższych tygodni ma dojść do podpisania umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Opatowa - informuje TVP3 Kielce. Do dopełnienia zostały tylko formalności.

Po latach czekania mieszkańcy miasta, w końcu pozbędą się tirów spod swoich okien, a także zyskają możliwość swobodnego poruszania się po mieście.

- Ulice są zakorkowane jak zawsze. Tylko czasami się zdarzy, że można normalnie przejechać   żali się jedne z mieszkańców Opatowa. - Codziennie godzinę tracimy w korkach, żeby dojechać do miasta - mówi jeden z opatowskich przedsiębiorców.

Drogowcy kilka tygodni temu wskazali firmę, która ma zaprojektować i wybudować drogę, ale musieli poczekać, czy nikt od ich decyzji się nie odwoła. Tak się nie stało i teraz, gdy tylko wykonawca dokona niezbędnych formalności, będzie można podpisać umowę.

- Chodzi między innymi o kontrolę Urzędu Zamówień Publicznych i także spełnienie warunków przez wykonawcę, czyli złożenie wszystkich dokumentów, miedzy innymi gwarancji bankowych - wymienia Małgorzata Pawelec-Buras z kieleckiego oddziału GDDKiA.

Oprócz zniwelowania uciążliwości dla mieszkańców i kierowców, inwestycja otworzy przed Opatowem nowe szanse. To możliwości, których nie możemy zmarnować - mówi burmistrz i zapowiada utworzenie przy drodze terenów inwestycyjnych.

- Stwarza nam to możliwość zaoferowania przedsiębiorcom powierzchni inwestycyjnych oraz magazynowych i spedycyjnych - mówi Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa.

Oprócz obwodnicy, która ominie Opatów od południa, drogowcy zaplanowali także tzw. łącznik północny. Na jego budowę właśnie ogłoszono przetarg.

- Dzięki tej drodze kierowcy, którzy podróżują na trasie Lublin-Kielce czy Radom-Kraśnik nie będą musieli wjeżdżać do Opatowa - wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras, kieleckiego oddziału GDDKiA.

Obwodnicę Opatowa za ponad 403 miliony złotych ma zaprojektować i zbudować konsorcjum firm pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa. Droga ma być gotowa w 2025 roku.

PLANOWANY PRZEBIEG TRASY S74:

OBWODNICA OPATOWA:

Reklama