Ostatni krok do przysięgi Terytorialsów: „pętla taktyczna”

Data publikacji: 24.07.2020 13:29
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: ŚBOT
23.07.2020. Poligon w Nowej Dębie. Szkolenie Terytorialsów zakończone „pętlą taktyczną”

23.07.2020. Poligon w Nowej Dębie. Szkolenie Terytorialsów zakończone „pętlą taktyczną”
Fot. ŚBOT

Strzelanie, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Sprawdzian kończący szkolenie podstawowe odbył się na poligonie w Nowej Dębie w ostatni czwartek. W niedziele Terytorialsi złożą w Kielcach przysięgę.

Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Ponad 60 ochotników 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 11 lipca przebywa na poligonie przez 16 dni i tam przechodzi swoje pierwsze wojskowe szkolenie, które ma ich przygotować do Przysięgi Wojskowej. W trakcie „szesnastki” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania bronią, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie” jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Ich zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem jakim jest „pętla taktyczna”.

Egzamin jest w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzaniu, przemieszczając się z punku na punkt  i na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania którym muszą sprostać to między innym: przetransportować rannego na polu walki, dostarczyć skrzyknę amunicji czołgając się, zorientować się w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystać szyki patrolowe  oraz znaki dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowo oraz w określonym czasie założyć maskę przeciw gazową. Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Finałem egzaminu jest strzelanie z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Pętla trwa przez całą dobę i jest realizowana na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Reklama