Ostatni moment aby zapisać się na rajd szlakiem Brygady Świętokrzyskiej

Data publikacji: 30.07.2021 10:36
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

Do 5 sierpnia można zapisywać się na III Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Ma on upamiętnić 77. rocznicę jej powstania.

Organizator wyprawy, starosta kielecki Mirosław Gębski, przypomina, że uczestnicy mają do wyboru cztery trasy, ponieważ w przedsięwzięcie zaangażowały się także powiaty włoszczowski, konecki i jędrzejowski.

- W przyszłym roku do współpracy chcemy zaprosić także powiaty opoczyński oraz radomszczański z ościennych województw. Rozmowy będą prowadzone po zakończeniu tegorocznej wyprawy - zapowiada.

Starosta dodaje, że do tej pory na trasę wiodącą przez powiat kielecki zapisało się około 20 rowerzystów. Zaznacza jednak, że w poprzednich latach najwięcej osób zgłaszało się ostatniego dnia, a także dołączało do wycieczki w dniu wyjazdu.

- Mamy nadzieje, że tak będzie i tym razem - mówi.

7 sierpnia o godzinie 9 uczestnicy wyjadą z czterech miejsc, aby na godzinę 15 dojechać do Lasocina. To właśnie w tej miejscowości utworzenie brygady zostało sformalizowane. Tam przy obelisku poświęconym Narodowym Siłom Zbrojnym zostanie złożona wiązanka.

W trakcie rajdu uczestnicy będą zatrzymywać się przy wszystkich najważniejszych miejscach pamięci, związanych z Brygadą Świętokrzyską. Postój zaplanowano między innymi przy pomniku w lesie za Jasiowem, przypominającym o tragicznych zdarzeniach. Tam w 1863 roku wieszano powstańców styczniowych. 

26 września odbędzie się druga część imprezy związanej z upamiętnieniem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. W Wojewódzkim Domu Kultury Rajdowi odbędzie się finał konkursu plastycznego oraz koncert, podczas którego zaprezentuje się Lech Makowiecki śpiewający utwory o tematyce patriotycznej.

Reklama