Ostatnia droga wybitnego malarza [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 29.05.2021 12:27
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.05.2021. Kielce. Katedra. Pogrzeb Krzysztofa Jackowskiego

29.05.2021. Kielce. Katedra. Pogrzeb Krzysztofa Jackowskiego
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Rodzina, przyjaciele i kieleccy artyści pożegnali kieleckiego malarza Krzysztofa Jackowskiego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kieleckiej katedrze.

- Odchodzi od nas kolejny artysta  bardzo uznany - wspomina zmarłego Rafał Urbański, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki. „Odchodzi stara gwardia”, kończy się pewna epoka. To naturalna kolej rzeczy, ale ciężko się z tym pogodzić. Dorobek pana Jackowskiego mówi sam za siebie. To setki obrazów. Artysta ma miejsce w polskiej sztuce, takie którego mu nikt nie odbierze. To  legenda dla nas - mówi Rafał Urbański.

- Poznałem go w latach 80. Już na pierwszej wystawie jego twórczość zrobiła na mnie ogromne wrażenie. To był mistrz portretu, mistrz martwej natury - mówi Sławomir Micek, artysta-rzeźbiarz, wiceprezes oddziału kieleckiego Związku Polskich Artystów Plastyków. - Znakomity artysta i człowiek. Zamyka on pewną epokę, epokę dawnych mistrzów - dodaje.

- Był nie tylko jednym z najwybitniejszych artystów w Kielcach, ale i serdecznym przyjacielem świata sztuki - powiedziała Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. - Jego śmierć odczuliśmy bardzo boleśnie. Do końca się z nami kontaktował. Na tyle, na ile mógł brał udział w wystawach. Do końca tworzył świetne obrazy. Przede wszystkim był jednak bardzo mądrym człowiekiem. Świetnie się z nim rozmawiało o sztuce i o życiu. Jako BWA na pewno będziemy chcieli przypomnieć jego twórczość - dodała.

Ciało Krzysztofa Jackowskiego spoczęło na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

Krzysztof Jackowski

Urodził się w Kielcach, gdzie mieszkał. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował w pracowniach Jerzego Fedkowicza i Emila Krchy (dyplom w 1960 roku). Wypracował oryginalną formułę malarstwa. Posługiwał się środkami groteski i ostrej satyry. Uprawiał też malarstwo monumentalne. Wykonał polichromie w kościołach w Szydłowie, Gnojnie, Obiechowie, Końskich oraz odnowił polichromię kościoła w Leszczynach. Obrazy Krzysztofa Jackowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, Biurze Wystaw Artystycznych w Radomiu oraz w zbiorach prywatnych rozproszonych po całym świecie. Za granicą jego prace można zobaczyć we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Kanadzie, Australii, czy w Stanach Zjednoczonych. Krzysztof Jackowski zmarł 21 maja. Miał 85 lat.

Reklama