Ostatnie chwile na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek

Data publikacji: 26.06.2020 15:39
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Tylko kilka dni pozostało przedsiębiorcom na złożenie wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. - Wniosek może obejmować umorzenie za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj - przypomina Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie z tej formy pomocy, nie powinni pozostawiać tego na ostatnią chwilę. Termin składania wniosków o zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj upływa 30 czerwca. Dlatego apelujemy, by przedsiębiorcy jak najszybciej odwiedzili ZUS - mówi rzecznik.

- Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zatrudniające do 9 osób oraz od 10 do 49 osób - dodaje Paweł Szkalej.

- Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Zwolnienie przysługuje również samozatrudnionym, których przychód co prawda przekracza trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł - zaznacza.

- Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Od 1 kwietnia do świętokrzyskiego oddziału ZUS wpłynęło blisko 100 tys. wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. Dotyczą one głównie zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj oraz wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych i zleceniobiorców.

Tagi do tego wpisu
Reklama