Ostre słowa podczas debaty nad wotum dla prezydenta Kielc

Data publikacji: 16.07.2020 15:23
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.07.2020. Kielce. Absolutoryjna sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator PiS

16.07.2020. Kielce. Absolutoryjna sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator PiS
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Polityczna awantura czy potrzeba zmian? W kieleckim Ratuszu trwa sesja absolutoryjna. Dziś radni zadecydują też o przyznaniu wotum zaufania prezydentowi Bogdanowi Wencie. W posiedzeniu udział biorą także parlamentarzyści i goście, którzy wystawili swoje oceny urzędującemu włodarzowi.

Wiceminister sportu, Anna Krupka skupiła się na porażkach Bogdana Wenty w dziedzinie sportu.

- W moim przekonaniu te półtora roku rządu Bogdana Wenty w Kielcach to był czas zaniedbań i grzechu zaniechań wobec Kielc i wobec mieszkańców. Widzę to szczególnie w dziedzinie, która szczególnie mnie, jako wiceministra sportu interesuje. Kiedyś „jedna Wenta” oznaczała 15 sekund i szybkie, dobre decyzje, z których wszyscy byliśmy dumni, a ile takich decyzji możemy wskazać w mijającym półtora roku, Z pewnością te jednostka czasu przejdzie do historii, ale czy dobrze i chlubnie dla Kielc? - pytała.

Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego zaapelował do radnych, by dali szansę Bogdanowi Wencie. Podkreślił, że 18 miesięcy to zbyt krótki czas, żeby ocenić pracę prezydenta. Powiedział, że w kontekście planowanych podziałów pieniędzy unijnych, potrzebna jest zgoda.

- Dzisiaj fundowanie sobie politycznej awantury w imię ambicji politycznych nie jest dobrym rozwiązaniem, dzisiaj mieszkańcy oczekują od nas roztropnej troski o dobro wspólne - podkreślił.

Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Świercz, doradca prezydenta Kielc, zwrócił uwagę, że Bogdan Wenta od samego początku był krytykowany, czego przykładem ma być nieprzyznanie wotum zaufania w ubiegłym roku.

- Tu słyszę, że miasto jest do zaorania. Ale w mieście tego nie słyszę. Wywalicie pieniądze i przegracie to referendum, jeśli do niego dojdzie. Mamy dość swarów na linii prezydent - przewodniczący rady miasta. Nigdzie nie dochodzi do takiej farsy - powiedział.

Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że ostateczna decyzja będzie należała do radnych. Wspomniał, jakie mogą być konsekwencje dzisiejszego głosowania.

- Radni muszą sobie zdawać sprawę, że nie udzielając wotum zaufania staną przed dylematem, czy opowiedzieć się za zwołaniem referendum, które miałoby w założeniu odwołanie prezydenta Bogdana Wenty - powiedział.

Ostateczna ocena będzie należała do kieleckich radnych. Głosowanie w sprawie wotum zaufania dla Bogdana Wenty ma się odbyć jeszcze dziś.

Reklama