Ostrowczanie oddawali krew w rocznicę powstania i podkreślali: to współczesna forma patriotyzmu

Data publikacji: 01.08.2021 15:30
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.08.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Zbiórka krwi w ramach akcji „Przelej krew w rocznicę powstania warszawskiego”

01.08.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Zbiórka krwi w ramach akcji „Przelej krew w rocznicę powstania warszawskiego”
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

„Przelej krew w rocznicę powstania warszawskiego” - pod takim hasłem w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się coroczna zbiórka krwi. Akcję w domu parafialnym Michael przy ulicy Okólnej zorganizowało stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

W ciągu czterech godzin zgłosiło się 36 osób. Jak informuje członek stowarzyszenia, Katarzyna Ślusarz, akcja organizowana jest od kilku lat i zaczyna być powszechnie znana.

- To jest duży wynik. Jest niedziela, ludzie mogą sobie gdzieś wyjść, a jednak przychodzą i oddają krew. Moim zdaniem to taki współczesny wymiar patriotyzmu, poprzez pomaganie pokazujemy, że rodacy mogą na nas liczyć - mówi Katarzyna Ślusarz.

Krwiodawcy otrzymali upominki: nie tylko czekolady, ale też biało-czerwone opaski i koszulki ze znakiem Polski Walczącej. Wyjaśniali, że uczestniczą w akcji głównie dlatego, że chcą pomóc, a dzisiaj mogli zrobić to bardzo sprawnie.

- Poza tym, w ciągu tygodnia zwykle nie ma czasu, aby wybrać się do stacji krwiodawstwa zlokalizowanej w szpitalu przy ulicy Szymanowskiego - dodawali.

Podkreślali także, że przydałoby się więcej podobnych akcji w weekendy, aby umożliwić jak największej grupie osób oddanie cennego leku.

Łącznie, w ciągu czterech godzin, pobrano 16,2 litrów krwi.

Reklama