Ostrowczanie uczcili pamięć powstańców honorowo oddając krew

Data publikacji: 01.08.2020 13:06
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

01.08.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

„Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” - to nazwa akcji, która odbywa się dziś w Ostrowcu Świętokrzyskim, w domu parafialnym Michael. Osoby biorące w niej udział mogą wspomóc potrzebujących pacjentów, a przy okazji złożyć symboliczny hołd powstańcom.

Organizatorem akcji już po raz piąty jest stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci. Katarzyna Ślusarz, ze stowarzyszenia mówi, że mieszkańcy bardzo chętnie dzielą się swoją krwią. Pierwsi dawcy przyszli już godzinę przed rozpoczęciem akcji.

- 76 lat temu w czasie powstania Polacy przelewali krew za Warszawę, ale i za Polskę. „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” to akcja symboliczna, przypominająca nam tamto bohaterstwo, dni walki i tych wspaniałych ludzi - mówi Katarzyna Ślusarz.

W zbiórce udział biorą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze 102. batalionu lekkiej piechoty, regularni krwiodawcy, ale są też osoby, które oddają krew po raz pierwszy. Wiele osób podkreśla symboliczny wymiar zbiórki.

- Jestem patriotą i uważam, że dzisiaj oddanie krwi jest po prostu słuszne. Normalnie oddaję krew, ale w tej akcji biorę udział po raz pierwszy - mówi jedna z pań, która zdecydowała się podzielić najcenniejszym lekiem.

Krwiodawcy otrzymują upominki, m.in. koszulki i kubki. Prezenty przygotował także Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zbiórka krwi potrwa do godziny 14, natomiast o 16 na rynku rozpocznie się formowanie żywego znaku Polski Walczącej.

Reklama