Ostrowczanie upamiętnią ofiary tragicznej egzekucji na Rynku

Data publikacji: 30.09.2020 07:22
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ostrowiec Świętokrzyski, Rynek. Symboliczny pomnik ku pamięci ofiar 30 września 1942 roku

Ostrowiec Świętokrzyski, Rynek. Symboliczny pomnik ku pamięci ofiar 30 września 1942 roku
Ostrowiec Świętokrzyski / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Ostrowcu Świętokrzyskim odbędą się dziś uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 78 lat. 30 września 1942 roku na Rynku hitlerowcy publicznie powiesili 29 mężczyzn. Trzydziestego zamęczyli w areszcie podczas tortur przed wykonaniem egzekucji.

Pomordowani to intelektualna i finansowa elita miasta: przedsiębiorcy, kupcy, nauczyciele, wojskowi i urzędnicy. Najmłodszy w tym gronie był 19-letni harcerz Szarych Szeregów, Tadeusz Gryglewicz.

Część osób należała do AK, np. Jan Plaskota, kierownik poczty czy Leon Smoleński. W dniu egzekucji Rynek został odgrodzony, polecono mieszkańcom zasłonięcie okien. Do dziś żyją osoby, które jako kilkuletnie dzieci widziały to, co działo się na Rynku.

Uroczystości upamiętniające pomordowanych ostrowczan rozpoczną się tradycyjnie o godzinie 17:30 na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej. Następnie o godzinie 18:00 odbędzie się msza święta w intencji ofiar w kolegiacie pw. Michała Archanioła.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości przejdą na Rynek, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym ofiary złożą kwiaty oraz znicze.

Reklama