Ostrowiec pozyskał duże fundusze. Na co je wykorzysta? Nie wiadomo

Data publikacji: 06.07.2021 22:06
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.07.2021. Starachowice. Konferencja o pozyskaniu środków z Programu Rozwoju Lokalnego. Na zdjęciu (od lewej): poseł Andrzej Kryj, Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Waldemar Buda - wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, senator Jarosław Rusiecki, poseł Agata Wojtyszek

06.07.2021. Starachowice. Konferencja o pozyskaniu środków z Programu Rozwoju Lokalnego. Na zdjęciu (od lewej): poseł Andrzej Kryj, Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Waldemar Buda - wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, senator Jarosław Rusiecki, poseł Agata Wojtyszek
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ponad 3,5 mln euro otrzymał Ostrowiec Świętokrzyski w ramach Programu Rozwój Lokalny. Aby poinformować o tym sukcesie opinię publiczną na spotkanie z włodarzami miasta i parlamentarzystami przyjechał wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Waldemar Buda. Mimo to włodarz miasta nie wydawał się być specjalnie zadowolony z otrzymanej kwoty.

Jak podkreślił Waldemar Buda, Ostrowiec Świętokrzyski uplasował się w czołówce przyjętych wniosków. A konkurencja nie była mała. Na 255 uprawnionych w kraju miast wnioski złożyło 212. Wniosek Ostrowca jest jednym z 29 przyjętych. Jak dodaje wiceminister, do pozyskanych środków gminy nie muszą dokładać. To także początek realizacji „Polskiego Ładu”.

- Są województwa, które nie mają żadnego miasta zakwalifikowanego do tego programu. Dlatego trzeba docenić sukces, jaki dzisiaj ogłaszamy. Z punktu widzenia inwestycyjnego miasta prawie 16 mln zł to niebagatelna kwota - mówi wiceminister.

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński poinformował, że ponad 3 tys. mieszkańców wzięło udział w różnych konsultacjach, zgłoszono 105 indywidualnych projektów, dzięki czemu udało się sporządzić wniosek. Trudno jednak było dowiedzieć się, które zadania z wniosku będą priorytetem.

- Dzisiaj dostaliśmy zapowiedź na pięknie wydrukowanej planszy, dostaliśmy 3,5 mln euro. O konkretach będziemy mówić wtedy, kiedy dostaniemy fizyczną umowę i będziemy mogli pod tę fizyczną umowę ogłaszać przetargi. Ja nie odważę się na podstawie planszy ogłaszać przetargów - mówił prezydent zapytany o to, kiedy rozpoczną się pierwsze inwestycje.

Waldemar Buda podkreślił duże zaangażowanie ostrowieckich parlamentarzystów w pozyskaniu środków dla miasta. Senator Jarosław Rusiecki przypomina, że w 2017 roku, gdy konstruowany był program zrównoważonego rozwoju, wówczas wraz z poseł Andrzejem Kryjem rozmawiał z premierem Morawieckim o Ostrowcu Świętokrzyskim i jego potrzebach.

06.07.2021. Starachowice. Konferencja o pozyskaniu środków z Programu Rozwoju Lokalnego. Na zdjęciu (od lewej): poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław RusieckiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Dziękuję panu ministrowi, że spowodował, że to spotkanie jest dziś najważniejsze w Ostrowcu, a liczba 3 521 346 euro jest liczba dnia - mówi senator.

Dodał także, że realizacja programu ma przynieść wzrost komfortu życia mieszkańców. Te środki miasto może przeznaczyć m.in. na rynek pracy, na wsparcie dla przedsiębiorców małych i średnich czy na ekologię. Przypomina, że od 2 lipca, w ramach strategii samorządowej, realizowany jest program dla samorządów o wartości 20 mld zł. Takiego programu wcześniej nie było. Zdaniem senatora to kolejna szansa dla jednostek samorządu terytorialnego na pozyskanie środków i ograniczenie kryzysu spowodowanego przez COVID-19.

Poseł Andrzej Kryj uważa, że Ostrowiec Świętokrzyski otrzymał duże pieniądze, które pozwolą na realizację ważnych zdań.

- To nie tylko te pieniądze, ale też na lądowisko w szpitalu, z rezerwy budżetowej na sprzęt dla szpitala, brakujące środki na rozstrzygniecie przetargu na małą obwodnicę Ostrowca Św., które wychodziliśmy z senatorem, to też rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim na temat dużej obwodnicy Ostrowca - podkreśla poseł.

Z kolei poseł Agata Wojtyszek podkreśliła, że pozyskane przez miasto pieniądze są bardzo duże i przygotowanie odpowiedniego programu to duży sukces. 

- Tych pieniędzy pewnie nie starczy na wszystko, bo Starachowice i Ostrowiec zabiegały o 40 mln zł, ale to już jest efekt tej ciężkiej pracy, tych ankiet wypełnionych, konsultacji z mieszkańcami - dodaje parlamentarzystka.

06.07.2021. Starachowice. Konferencja o pozyskaniu środków z Programu Rozwoju Lokalnego. Na zdjęciu Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyskiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wicewojewoda Rafał Nowak podkreślił, że zdobycie tych pieniędzy nie było łatwe, należało poświęcić wiele czasu i pracy.

- To dobre nowiny, płynące od rządu Mateusza Morawieckiego, który stawia na miasta chcące podjąć rękawicę - mówił Rafał Nowak.

Środki będą wydatkowane na zadania związane z ekologią, ochroną środowiska czy edukacją. Realizowane będą zarówno projekty miękkie, jak i inwestycje.

 

Reklama