Ożarów myśli o przyszłości, ekologicznie

Data publikacji: 06.10.2020 14:45
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ożarów. Urząd miasta

Ożarów. Urząd miasta
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Powstanie autonomicznych przystanków, stacji monitorujących jakość powietrza i stacji ładowania pojazdów elektrycznych – to niektóre z założeń Strategii Rozwoju Elektromobilności, która została przyjęta przez radę miejską w Ożarowie. Dokument pokazuje, w jaki sposób ma się zmienić gmina w ciągu 15 lat, jeśli chodzi o kwestię dbania o środowisko.

Ożarów jest jednym z 50 polskich miast, które w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wygrały pieniądze na opracowanie dokumentu, planującego rozwój elektromobilności. Założenia strategii nie są wiążące, ale Ożarów chce je sukcesywnie wprowadzać.

Jak wylicza Paweł Rędziak, zastępca burmistrza, dokument porusza 11 tematów. Między innymi montażu monitoringu jakości powietrza, wytyczania nowych ścieżek rowerowych i tworzenia miejsc parkingowych dla rowerów.

– W gminie Ożarów nie ma samochodów elektrycznych, są zarejestrowane samochody hybrydowe. Nie mamy jednak stacji ładowania, więc zakładamy, że przy okazji przebudów parkingów będziemy jedną lub dwie montować – mówi Paweł Rędziak.

Być może już w 2022 roku w gminie pojawi się pierwszy elektryczny samochód jako auto służbowe. Gmina chce zainwestować także w odnawialne źródła energii, czyli montaż paneli fotowoltaicznych. Nie wyklucza w dalszej perspektywie budowy autonomicznych przystanków.

– Są to przystanki, które mają np. instalację fotowoltaiczną. Można tam np. naładować telefon, zainstalować monitoring wizyjny – mówi Paweł Rędziak.

Halina Dragan, przewodnicząca rady gminy uważa, że zadania są bardzo ambitne, a ich realizacja będzie także zależała od możliwości pozyskania zewnętrznych funduszy. Sama uważa że trzeba zacząć od budowania stacji ładowania elektrycznych pojazdów.

– To są bardzo ambitne i kosztowne zadania, więc jakby spływały środki to staralibyśmy się to wdrażać. Przez gminę Ożarów przebiegają dwie drogi krajowe, jest wojewódzka, więc to zapylenie jest bardzo duże – mówi Halina Dragan.

Ożarowscy radni przyjęli strategię jednogłośnie, jednak nie brakowało wątpliwości. Te miał między innymi wiceprzewodniczący rady Adam Młodożeniec, choć uważa że cel i kierunek są dobre i zawsze będzie głosował za wprowadzaniem innowacji. Jak podsumował, czas pokaże, co wyjdzie z realizacji strategii.

Gmina w pierwszej kolejności zajmie się edukacją najmłodszych, w przyszłym roku planuje wybudować stacje pomiaru jakości powietrza, a także w kilku miejscach wybudować fotowoltaikę. 

Reklama