Ożarowscy przedsiębiorcy z ulgami od gminy

Data publikacji: 05.10.2020 13:14
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ożarów. Urząd miasta

Ożarów. Urząd miasta
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Osoby, które założą w gminie Ożarów działalność gospodarczą po 1 stycznia 2021 roku, będą mogły liczyć na ułatwienia w prowadzeniu biznesu. Nowi przedsiębiorcy zapłacą symboliczne kwoty podatku od nieruchomości.

Jak wyjaśnia Paweł Rędziak, zastępca burmistrza Ożarowa, uchwała umożliwiająca tego typu ułatwienia funkcjonowała już w latach 2018 i 2019. W 2020 na tego typu pomoc zgody nie wyrazili jednak radni, ale uchwałę na 2021 już przyjęli.

- Jeżeli ktoś rozpoczyna działalność gospodarczą w gminie Ożarów, to przez pierwszy rok może skorzystać ze zwolnienia podatkowego, polegającego na tym, że płaci tylko złotówkę za metr kwadratowy powierzchni zajętej pod działalność - mówi zastępca burmistrza.

Paweł Rędziak wyjaśnia, że ulga będzie naliczana na wniosek przedsiębiorcy, a nie z urzędu.

- Przedsiębiorca musi do nas zgłosić, że rozpoczyna działalność, a my to sprawdzamy. Trzeba spełnić określone warunki, w uchwale jest to szczegółowo rozpisane - mówi Paweł Rędziak.

Wśród warunków znajdują się m.in. zapisy, że pomoc dotyczy mikro i małych przedsiębiorców, którzy zakładają swoją pierwszą firmę lub ją posiadali, ale od jej zamknięcia minęło minimum dwa lata. Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, których przedsiębiorstwo zostało przekształcone czy podzielone.
Ulga obowiązuje rok, ale może zostać wydłużona o dodatkowe dwa lata. Wniosek złożyć mogą przedsiębiorcy bez względu na charakter prowadzonej działalności.

Do tej pory zainteresowanie przedsiębiorców było śladowe. W 2018 roku były to tylko dwie osoby, a rok później nikt.

Reklama