Ożarowska oczyszczalnia będzie produkować za darmo nawozy dla rolników

Data publikacji: 22.06.2020 13:57
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ożarów. Oczyszczalnia

Ożarów. Oczyszczalnia
Fot. Zakład Projektowo-Usługowy NOSAN

Ożarowska oczyszczalnia ścieków jeszcze w tym roku zostanie zmodernizowana. Powstanie m.in. instalacja odwadniania i granulowania osadów ściekowych. Gmina na ten cel wykorzysta środki unijne.

Jak informuje zastępca burmistrza Ożarowa Paweł Rędziak, oczyszczalnia funkcjonuje bardzo dobrze, jednak jest problem na końcowym etapie oczyszczania z odwadnianiem osadów. Obecnie zawierają one za dużo wody. Po zrealizowaniu inwestycji osady będą zagęszczone i poddane procesowi granulacji. Potem granulat zostanie przekazany rolnikom. 

Jak informuje Paweł Rędziak, w ciągu tygodnia oczyszczalnia wytwarza od 5 do 10 ton osadów, które chętnie pozyskują rolnicy. Dotychczas były wykorzystywane do nawożenia wierzby energetycznej.

Po przeprowadzeniu zmian gmina chce otrzymać zgodę Instytutu Upraw i Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław by granulat mógł być wykorzystywany do nawożenia gleb. Tego typu osady są bogate w fosfor i azot. Rolnicy będą je pozyskiwać bezpłatnie.

Inwestycja będzie kosztować 3,8 mln zł. Dofinansowanie z unii wyniesie ponad 2 mln zł. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Reklama