Ozdoby świąteczne w miastach regionu. Gdzie je zobaczymy? [RAPORT]

Data publikacji: 24.11.2020 12:36 / Data aktualizacji: 24.11.2020 16:38
Autor: Robert Szumielewicz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Aneta Cielibała-Gil , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Brak śniegu nie wprowadza świątecznego nastroju. Sytuacja pandemiczna nie pozwala też na „szaleństwa", ale mimo to włodarze wielu miejscowości planują specjalne dekoracje przypominające o świętach Bożego Narodzenia.

KIELCE

Do 4 grudnia potrwa dekorowanie centrum Kielc ozdobami świątecznymi. Dotychczas bożonarodzeniowe oświetlenie rozwieszono na całej długości ulicy Sienkiewicza. 

W dalszej kolejności przystrojona zostanie ulica Warszawska na odcinku od Rynku do Alei IX Wieków Kielc, a także ulice: Mickiewicza, Czerwonego Krzyża, Kapitulna, Jana Pawła II oraz Rynek i Plac Artystów - informuje Marcin Batóg, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. 

- Oprócz tradycyjnych sznurów świetlnych rozwieszonych na latarniach, na Placu Artystów przystrojona zostanie fontanna, w różnych puntach ustawione zostaną figury aniołów oraz bramy świetlne. Znajdą się one również na Rynku, gdzie jak co roku stanie choinka - wymienia rzecznik. 

Odpalenie światełek na choince, na Rynku odbędzie się 6 grudnia. Jednak ze względu na pandemię, nie wiadomo w jakiej formie. Wszystko wskazuje na to, że nie odbędzie się to tradycyjnie z udziałem Mikołaja rozdającego słodycze oraz kolędującymi dziećmi i kielczanami. 

Ostateczną decyzję władz Kielc, co do formy wydarzenia poznamy w tym tygodniu.

 

POWIAT BUSKI

BUSKO-ZDRÓJ: Na lampach zamontowane zostaną dekoracje świąteczne oraz kurtyny świetlne. Michał Maroński, zastępca burmistrza mówi, że jak co roku przy alei Mickiewicza stanie gigantyczna bombka choinkowa. Także na Placu Zwycięstwa zabłyśnie choinka i inne bożonarodzeniowe iluminacje. Tradycyjnie żywa choinka stanie także przy ul. Poprzecznej.

Uroczyste rozpoczęcie świątecznego sezonu odbędzie się 6 grudnia.

 

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

 

Jędrzejów będzie miał nowy świąteczny wystrój. Gmina korzystając ze świątecznego klimatu chce nawiązać do ważnej daty, która będzie celebrowana w przyszłym roku.

- Chcemy nawiązać do 750. rocznicy nadania praw miejskich Jędrzejowi. Będzie napis, który przypomni o tej ważnej dacie. Zostanie zlokalizowany w samym Rynku - mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

Ponadto pojawią się nowe ozdoby na słupach oświetleniowych. To element, którego nie było do tej pory.

- W tym roku planujemy zmienić rozmieszczenie iluminacji świątecznych. Poprosiliśmy jednego z lokalnych artystów, aby nam pomógł w koncepcji udekorowania rynku - dodaje burmistrz Jędrzejowa.

Tradycyjnie pojawią się także ozdoby przy skrzyżowaniu ulic 11 Listopada, Dmowskiego, Parkowej oraz przy budynkach użyteczności publicznej.


POWIAT KAZIMIERSKI

KAZIMIERZA WIELKA: świąteczne drzewka staną w okolicy rynku oraz przy hali sportowej i na placu targowym, którego oficjalne otwarcie być może odbędzie się jeszcze przed świętami.

Jak poinformowała Agnieszka Styczeń z kazimierskiego ratusza, drzewka zostały ufundowane przez samorządowców. Kolorowymi światełkami rozbłysną także choinki znajdujące się obok pomnika patrona Kazimierzy Wielkiej św. Rocha.


POWIAT KONECKI

KOŃSKIE: w mieście można już poczuć atmosferę świąt, przed Urzędem Miasta i Gminy stanęła dwunastometrowa choinka, a na ulicach montowane są światełka.

Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich informuje, że choć ten rok jest inny z powodu pandemii, to miasto zadbało, żeby mieszkańcy poczuli atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

W tym roku powtórzone zostaną ubiegłoroczne dekoracje: sznury świateł pojawią się na skwerze przed kolegiatą Świętego Mikołaja oraz na ulicy Pocztowej i Łaziennej. Iluminacje zobaczymy też między innymi na ulicy Piłsudskiego, Wojska Polskiego, Spółdzielczej, a na rondzie przy ul. Warszawskiej upleciono choinkę ze światełek.

RADOSZYCE: 6 grudnia w parku zostanie ustawiona choinka i zawisną świąteczne ozdoby, nie będzie jednak hucznego rozświetlania drzewka i spotkania ze Świętym Mikołajem.

STĄPORKÓW: świąteczne drzewko stanie przed Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu.

 

POWIAT OSTROWIECKI

OSTROWIEC ŚW. Na ulicach pojawiły się już pierwsze świąteczne ozdoby. Iluminacje zamontowano na ulicy Mickiewicza, mocowane są także na rondzie Powstańców Styczniowych. Pełna dekoracja ma być gotowa do 6 grudnia, bo wtedy oficjalnie rozświetlona zostanie choinka na Rynku.

Jak informuje Artur Majcher, naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej w ostrowieckim magistracie gmina kupuje nowe iluminacje świąteczne za 80 tys. zł. Najciekawszą jest LED-owy 15-metrowy napis Ostrowiec Świętokrzyski. Montaż zaplanowano w przyszłym tygodniu.

Miasto zakupi także 40 dodatkowych dekoracji latarniowych, a także przestrzenną bombkę. Ponadto w mieście pojawią się dekoracje, które mieszkańcy już doskonale znają, m.in. dwie duże bombki oraz oświetlenie fontanny na Rynku, a także choinka na rondzie Republiki Ostrowieckiej. Ozdobione zostaną także główne ciągi komunikacyjne w mieście.

KUNÓW. dekoracje zaczną się pojawiać dopiero w grudniu. Jak mówi burmistrz Lech Łodej, w tym roku, w związku z ograniczeniami sanitarnymi, nie odbędą się „Mikołajki”, więc gmina także nie spieszy się z dekorowaniem przestrzeni. Jednak tradycyjnie na Rynku pojawią się sanie z reniferem, a przed urzędem zostanie udekorowana choinka. Być może uda się jeszcze dokupić kolejne dekoracje, ale na pewno iluminacje pojawią się na ulicach: Prostej, Kaznodziejskiej, Fabrycznej, Kolejowej, Langiewicza i na Rynku.

ĆMIELÓW. Miejscowość świątecznymi iluminacjami rozbłyśnie 6 grudnia. W ubiegłym roku to dzieci z terenu gminy włączały światełka. W tym roku z powodu pandemii uruchomienie dekoracji odbędzie się bez ich udziału.

Jak informuje burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, punktem centralnym będzie Dom Kultury im. Witolda Gombrowicza i jego okolice, czyli tężnia. Światełka pojawią się na budynku, tężni i tujach. Elementem charakterystycznym będzie filiżanka, która każdemu kojarzy się z wyrabianą w tym mieście porcelaną. Jak dodaje Joanna Suska, filiżanka jest świetnym dodatkiem, charakterystycznym. W ubiegłym roku wiele osób robiło sobie z nią zdjęcia.

Nie zabraknie także choinki, która także będzie cieszyć oko w całej krasie od dnia św. Mikołaja.

 

POWIAT PIŃCZOWSKI

PIŃCZÓW: W mieście podobnie  jak w poprzednich latach, lampkami oraz ozdobami świątecznymi zostaną udekorowane słupy oświetleniowe na Rynku. W parku od strony dzwonnicy ma stanąć także trójwymiarowa bombka choinkowa.

 

POWIAT SANDOMIERSKI

SANDOMIERZ: Trwa montaż dekoracji na starym mieście. Iluminacja jest już zawieszona m.in. na ulicy Opatowskiej. Girlandy wiszące nad jezdnią przedstawiają świąteczne drzewka. Ozdobiona zostanie też choinka przy Ratuszu oraz inne drzewa rosnące przy Rynku oraz w jego sąsiedztwie.

- Montaż dekoracji na starówce potrwa do 1 grudnia, natomiast włączenie wszystkich iluminacji odbędzie się 6 grudnia - informuje Michał Mendak  rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

24.11.2020 Sandomierz. Girlandy na ul. OpatowskiejFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Barwne światełka pojawią się także na przebiegającej przez centrum miasta ulicy Mickiewicza oraz na ulicy Baczyńskiego w prawobrzeżnej części Sandomierza.

W tym roku oglądając świąteczne iluminacje Sandomierza trudno wypatrywać nowości. Ze względu na problemy finansowe gmina wprowadziła oszczędności, które dotyczą m.in. zakupów. Miasto nie wydaje pieniędzy na rzeczy, bez których może się obejść. Nie kupowano więc nowych światełek, kolorowych bombek, choinek i innych świątecznych elementów. 


POWIAT SKARŻYSKI

W podobny sposób jak w poprzednich latach iluminacje świąteczne przygotuje Skarżysko- Kamienna. Pojawią się ozdoby na latarniach oraz kilka instalacji przestrzennych w okolicy dworca PKP.


POWIAT STARACHOWICKI 

W okresie świątecznym Starachowice będą rozświetlone nieco skromniej, niż w poprzednich latach. Oszczędności zostały wymuszone przez pandemię.

- Corocznie miasto uznawane były za najładniej oświetlone miejsce w województwie świętokrzyskim - przypomina prezydent Marek Materek.

- W tym roku na ulicach pojawią się najbardziej rozpoznawane dekoracje, będzie ich jednak mniej. To pozwoli na zaoszczędzenie 55 tys. zł.
Na rondach i w rynku będą oświetlone choinki. Żywe drzewka zostaną zamontowane także na słupach przy wjeździe do miasta od strony ulicy Kieleckiej dodaje.

Na Placu pod Skałkami pojawi się napis „I love Starachowice”, będzie także bombka, w której można zrobić zdjęcia, oraz punkt foto 3D. Zamontowane zostaną także dwa napisy „Wesołych Świąt”.

Gmina szacuje, że koszt tegorocznego oświetlenia ulicznego będzie wynosił 80 tys. zł.

 

POWIAT STASZOWSKI

STASZÓW: W tym roku w mieście pojawi się nowa dekoracja świąteczna. Będzie zainstalowana na  rondzie  przy ul. Oględowskiej. Iluminację sfinansuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W minionych latach spółka zajmowała się dekoracją dwóch innych rond w Staszowie na ulicy Opatowskiej oraz na ul. Krakowskiej.

- Najnowsza dekoracja będzie nawiązywać swoim stylem do tych wcześniejszych, będzie to rodzaj świetlnej fontanny - informuje burmistrz Leszek Kopeć.

- Chcemy w ten sposób współtworzyć świąteczną  atmosferę dla naszych mieszkańców, motywować ich do tych świąt, które będą zupełnie inne niż zwykle - dodał burmistrz.

Pozostałe dekoracje będą takie jak w latach minionych co dotyczy zarówno głównych ulic Staszowa jak i rynku. Uzupełnione zostaną jedynie te elementy, które się zniszczyły lub zużyły. Gminy nie stać na zakup nowości.

Wzorem minionego roku świąteczna dekoracja pojawi się także na rondzie przy ul. Kościuszki noszącym imię Elektrowni Enea Połaniec. Ta spółka, także w całości, sfinansowała barwną dekorację tego miejsca.

Świąteczne  światełka w Staszowie rozbłysną  6 grudnia.

Reklama