Palą się lasy i nieużytki. Strażacy apelują o rozsądek

Data publikacji: 11.05.2021 18:34
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. OSP KSRG Ruda Maleniecka

Zrobiło się cieplej, a to zachęciło podpalaczy traw do niszczenia kolejnych nieużytków rolnych w regionie świętokrzyskim.

Jak informuje nas oficer dyżurny WSKR, ratownicy wyjeżdżali dziś po południu do kilku bardzo niebezpiecznych pożarów.

Aspirant Krystian Czerwik powiedział, że dwa ze zdarzeń z powodu lokalizacji w lesie mogły doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia. Jak podkreślił, paliło się podszycie leśne. Dzięki szybkiej akcji ratowników udało się opanować pożar.

Fot. OSP KSRG Ruda Maleniecka

- Takie zdarzenia miały miejsce w powiecie koneckim, w miejscowościach: Lipia, gdzie spaliło się 20 arów i Czarnieckiej Górze, gdzie ogień strawił 15 arów. W sumie pracowało tam pięć zastępów strażaków - mówi oficer WSKR.

Kolejne nieuzasadnione podpalenia miały miejsce w Wolicy w powiecie staszowskim, Lubieni w powiecie starachowickim, Piasecznie w powiecie sandomierskim. Płonął również las w Grzybowej górze, w powiecie skarżyskim.

Strażacy apelują o rozwagę. Jak podkreślają, takie bezsensowne działania niszczą ekosystem i nie służą użyźnianiu gleby, a wręcz stanowią niebezpieczeństwo dla okolicznych zabudowań gospodarczych i mieszkalnych.

adv adv
Wiadomości
Reklama