Pałacyk Zielińskiego trafi w ręce miasta

Data publikacji: 23.07.2020 14:46 / Data aktualizacji: 23.07.2020 17:54
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dom Środowisk Twórczych. Pałac Tadeusza Zielińskiego w Kielcach. Pałacyk Zielińskiego

Dom Środowisk Twórczych. Pałac Tadeusza Zielińskiego w Kielcach. Pałacyk Zielińskiego
Kielce. 12.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kieleccy radni zgodzili się na wykupienie przez miasto całości udziałów w Pałacu Tomasza Zielińskiego od prywatnych właścicieli. Będzie to możliwe dzięki przesunięciom w budżecie na 2020 roku i zmianom w wieloletniej prognozie finansowej. W tym roku, Kielce przeznaczą na ten cel 1 mln zł.

Obecnie do gminy należy 1/5 udziałów w nieruchomości znajdującej się przy ulicy Zamkowej. Pozostała część jest w rękach prywatnych. Za wykup całości udziałów i prawa własności do pałacyku Zielińskiego miasto zapłaci właścicielom w ratach 5 mln zł. Pierwsza część - 1 mln zł. zostanie wypłacona do końca roku, natomiast dwie pozostałe raty, płatne w kolejnych dwóch latach – wyniosą po 2 mln zł.

Zdaniem Kamila Suchańskiego, przewodniczącego rady miasta, przejęcie przez miasto cennego zabytku, jakim jest pałacyk Zielińskiego, to pozytywna decyzja, zwraca jednak uwagę, że jego późniejszy remont może być dla miasta dosyć kosztowny.

- Pałacyk to ważny budynek na mapie Kielc, jednak zastanawia mnie, czy powinniśmy wydawać na niego aż tak wysokie kwoty, czyli 5 mln zł na wykup własności. Ponadto nie znamy ostatecznej wartości kosztów remontu tego zabytku. Nie są nam przedstawione całkowite koszty tej inwestycji, dlatego zastanawiam się, czy aż takie kwoty powinniśmy wydawać. Zastanawiające jest dla mnie, czy nie lepiej byłoby przeznaczyć te środki na inny cel - dodaje.  

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, przypomina, że próbę wykupu od prywatnych właścicieli podejmował już poprzedni prezydent Wojciech Lubawski.

- Dobrze się stało, że prezydent Bogdan Wenta kontynuuje ten plan. Tak istotny dla miasta zabytek nie powinien znajdować się w rękach prywatnych. To zdecydowanie ruch w dobrą stronę – dodaje.

Również pozytywnie tę decyzje ocenia radna Anna Myślińska, radna Koalicji Obywatelskiej. Jak zaznacza, utrzymanie w dobrej kondycji Pałacu Tomasza Zielińskiego to krok miasta w dobrą stronę.

Sprawa wykupu udziałów w nieruchomości przez miasto ciągnie się do 2017 roku. Wtedy pojawiła się propozycja nabycia udziałów przez miasto, ale cena zaproponowana przez właścicieli była nie do przyjęcia. Chodziło o 14,5 mln zł.

Ponadto podczas czwartkowej sesji radni zgodzili się na przekazanie 510 tys. zł na realizację budowy mediateki w odnowionym dworcu autobusowym. Dofinansowanie tej inwestycji z budżetu miasta było konieczne, ponieważ mediateka nie uzyskała unijnego dofinansowania. Radni zdecydowali także o przekazaniu 100 tys. zł na promocję miasta, podczas organizowanego wspólnie z Telewizją Polską, Festiwalu Muzyki Tanecznej, który odbędzie się 8 sierpnia.

Reklama