Pamiątki po „Ponurym” w jego rodzinnej miejscowości

Data publikacji: 22.10.2021 10:42
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.10.2021. Janowice. Kwatera

22.10.2021. Janowice. Kwatera "Ponurego"
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Niepublikowane wcześniej zdjęcia i dokumenty, prezentujące żołnierzy pułkownika Jan Piwnika Ponurego będą wyeksponowane w Izbie Pamięci, poświęconej legendarnemu dowódcy, która ma powstać w Janowicach. To miejscowość w gminie Waśniów, w której Ponury przyszedł na świat.

Do dziś stoi tam dom, pełniący funkcję kwatery dla partyzantów, a naprzeciw budynek po szkole, której w 1988 roku nadano imię Cichociemnego. Jak informuje wójt Krzysztof Gajewski, nie nadaje się on do zagospodarowania, więc trzeba go wyburzyć, a w jego miejsce powstanie świetlica.

– Centrum historyczno-edukacyjne ze świetlicą, która będzie miejscem upamiętniającym Piwnika „Ponurego”. Mamy unikatowe pamiątki, nigdzie niepublikowane zdjęcia z IPN i innych instytucji. Nagromadziliśmy trochę pamiątek i chcemy je wyeksponować – informuje włodarz gminy.

Jak dodaje, to inicjatywa samorządu, który chciałby przywrócić działania, które niegdyś podejmowano wspólnie z rodzinami partyzantów. Były spotkania, wspomnienia i msze święte. Świętowano rocznice urodzin, upamiętniano daty śmierci.

Krzysztof Gajewski chciałby przypominać także postać Stanisława Pałaca „Mariańskiego”, który spoczywa z żoną Elizą na cmentarzu w Nagorzycach.

Świetlica będzie dysponowała 200-metrową salą, łazienkami i kuchnią. Planowane jest też zagospodarowanie terenu wokół. Ma powstać miejsce do biwakowania, siłownia i plac zabaw. Do budynku doprowadzona zostanie woda, a dla kierowców przygotowanych zostanie 40 miejsc parkingowych. Budynek będzie służył także miejscowemu stowarzyszeniu oraz seniorom. Ma powstać do końca przyszłego roku.

Reklama