Pamięć o kieleckich artylerzystach przetrwa przez kolejne dekady

Data publikacji: 11.06.2021 14:22
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2021 Kielce. Inauguracja święta 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Występ dzieci z SP nr 8 przed tablicą pamiątkową 2 PALL przy ulicy Wrzosowej

11.06.2021 Kielce. Inauguracja święta 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Występ dzieci z SP nr 8 przed tablicą pamiątkową 2 PALL przy ulicy Wrzosowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przez dzieci i zaproszonych gości pod tablicą na budynku przy ulicy Wrzosowej w Kielcach zainaugurowało tegoroczne obchody Święta 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.

Tablica została odsłonięta 12 czerwca 2008 roku na terenie pierwszych koszar, w których stacjonowali kieleccy artylerzyści. Co roku w wydarzeniu w tym miejscu uczestniczą dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 8 imienia Wojska Polskiego w Kielcach.

Dyrektor tej placówki, Urszula Dulnik wyjaśniła, że patron szkoły zobowiązuje, ale to niejedyny powód zaangażowania nauczycieli i uczniów.

- Najważniejsze jest to, że szkoła mieści się bardzo blisko tego miejsca, gdzie 2 PALL stacjonował, więc jest to naszym obowiązkiem, ale też ogromną przyjemnością, podobnie jak współpraca z panią Danutą Żbikowską - zaznacza.

Krótki program słowno-muzyczny na temat kieleckich artylerzystów zaprezentowały dzieci ze szkolnych „zerówek”, wspierane przez dwie starsze koleżanki z klasy piątej.

Danuta Żbikowska, założycielka i prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, ze względu na stan zdrowia, w uroczystościach nie uczestniczyła, ale w rozmowie z Radiem Kielce przyznała, że cieszy się z tego zaangażowania młodych osób, które obserwuje od kilkunastu lat.

- Myślę, że pierwsi, którzy byli pod tą tablicą, śpiewali, recytowali wiesze, zapalali świece, w tej chwili są już pewnie dorosłymi ludźmi, i mam nadzieję, że myśląc o szkole, będą też myśleć o artylerzystach - stwierdziła.

O tym, jak ważna jest pamięć, mówił obecny na uroczystości, senator Krzysztof Słoń. Podkreślił, że informacje o koszarach przy ulicy Wrzosowej przetrwały dzięki mieszkańcom Kielc.

- Na prywatnym budynku, od 13 lat, mamy tablicę poświęconą 2. Pułkowi Artylerii Lekkiej Legionów, w miejscu gdzie były pierwsze koszary. To pułk, który zasłużył się w walkach o Niepodległą. Szczególnie we wrześniu 1939 roku wielu z tych artylerzystów oddało swoje życie po to, żebyśmy my mogli się tutaj spotykać. Niezwykle wzruszająco wybrzmiały słowa śpiewane przez dzieci „Jesteśmy Polką i Polakiem” - podkreślił.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak zwrócił uwagę na fakt, że kieleccy artylerzyści zasłużyli się nie tylko w walkach, ale wpłynęli również na rozwój miasta.

- Można powiedzieć, że żołnierze tej jednostki tworzyli historię Kielc. Była to znaczna część tej intelektualnej elity naszego miasta. Bardzo się cieszę, że ta historia: i ta lokalna i ta duża, związana z jednostkami z Kielc, jest przenoszona z pokolenia na pokolenie. Ta obecność dzieci rokrocznie tu, pod tablicą, świadczy o tym, że ta pamięć jest przekazywana naszym dzieciom i jestem przekonany, że ta pamięć będzie kultywowana przez kolejne dekady - stwierdził.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jej oficer prasowy, kapitan Marcin Kowal powiedział, że ideały, którymi kierowali się żołnierze PALL wciąż są żywe.

- Zawsze uczestniczymy w tego typu wydarzeniach, które mają jeden cel, upamiętnić tych żołnierzy i ocalić pamięć o nich od zapomnienia - wyjaśnił.

Uroczystości były wstępem do Święta 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, które odbędą się w sobotę. Zainauguruje je, o godzinie 9.30, msza święta w kościele garnizonowym. Ciąg dalszy odbędzie się o godzinie 11.00, w okolicach historycznych koszar, znajdujących się na Stadionie, przy pomniku artylerzystów. Ta część uroczystości będzie miała charakter wojskowy, a po niej zaplanowano atrakcje dla najmłodszych.

11.06.2021 Kielce. Inauguracja święta 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Występ dzieci z SP nr 8 przed tablicą pamiątkową 2 PALL przy ulicy WrzosowejFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama