Pamięć silniejsza niż mróz i pandemia

Data publikacji: 12.02.2021 12:30
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru
12.02.2021 Miejsca pamięci odwiedzone przez żołnierzy ŚBOT w rocznice przemianowania ZWZ na AK - Wykus

12.02.2021 Miejsca pamięci odwiedzone przez żołnierzy ŚBOT w rocznice przemianowania ZWZ na AK - Wykus
Fot. ppor. OT Daniel Woś / ŚBOT

Świętokrzyscy terytorialsi już dziś upamiętnili 79 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, która przypada niedziele 14 lutego. Zapalili znicze pamięci oraz porządkowali groby żołnierzy Armii Krajowej. Odwiedzając mogiły bohaterów żołnierze 10 ŚBOT włączyli się w ogólnopolską akcję „Żołnierska Pamięć”.

14 lutego obchodzimy 79 rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym dniu w 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej – organizacji powołanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już w 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.  

- Nasze credo przekuwamy w czyn. Porządkujemy mogiły żołnierzy Armii Krajowej, dbamy o miejsca pamięci i pochówku bohaterów walk narodowo - wyzwoleńczych. To jest nasza tożsamość i dziedzictwo - dodaje ppor. OT Daniel Woś.

Pomimo walki z COVID-19 żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zapominają o  korzeniach formacji. Jak, co roku upamiętniając wydarzenie odwiedzili miejsca pamięci i porządkowali mogiły żołnierzy AK. Odwiedzili między innymi Cmentarz Partyzancki w Kielcach, miejsce pamięci w Szewcach i podkieleckim Białogonie. Zapalili również znicze na grobie swojego patrona mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” oraz mogiłach poległych żołnierzy AK rozsianych wokół polany „Wykus”

 

Reklama