Pamięci zamordowanych Polaków

Data publikacji: 17.09.2020 14:14
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.09.2020 Oksa. Uroczystości 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Na zdjęciu delegacja młodzieży ze zniczami

17.09.2020 Oksa. Uroczystości 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Na zdjęciu delegacja młodzieży ze zniczami
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę uczcili dziś mieszkańcy Oksy w powiecie jędrzejowskim. Upamiętnili żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje. Przy obelisku i Dębach Pamięci zapalone zostały znicze i złożono wiązanki kwiatów.

Jak powiedział Tadeusz Soboń, wójt Oksy uroczystość jest skromna, ale ma pokazać, że pamięć o pomordowanych cały czas trwa. Jak mówił pamięć o nich przemawia nie tylko poprzez kamienny obelisk, czy posadzone dęby, ale poprzez żywą lekcję historii jaką jest m.in. dzisiejsza uroczystość.

Od 2012 roku, 17 września jest dniem hołdu, składanego 7 zamordowanym żołnierzom i funkcjonariuszom policji, związanym z Oksą, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi.

- Chociaż Katyń, Miednoje i Charków to miejsce oddalone od Polski, to krzyże i pomniki wystawione w hołdzie pomordowanym są echem tamtej wielkiej tragedii. Niechaj te pomniki przypominają nie tylko o ofierze życia, ale także prawie narodu do wolności. Nie dopuśćmy, aby pamięć o zamordowanych odeszła wraz z ich rodzinami - podkreślał wójt Soboń. 

17.09.2020 Oksa. Uroczystości 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Na zdjęciu: Tadeusz Soboń - wójt OksyFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin zamordowanych. Jak powiedziała Lidia Madej, siostrzenica Władysława Grzegorczyka, który zginął w Charkowie, każdego roku uczestniczy w tych uroczystościach, aby historia wielu tysięcy zamordowanych Polaków przetrwała i przekazywana była kolejnym pokoleniom.

- On był bratem mamy, która jego śmierć bardzo przeżywała, dlatego co roku tu jesteśmy, ponieważ to jest historia naszej rodziny - podkreślała.

W Oksie, pamiątkowym obeliskiem oraz dębami pamięci upamiętnieni są: ppor. Władysław Grzegorczyk, rtm. Marian Jadownicki, przodownik Władysław Badylak, st. przodownik Józef Bzowski, posterunkowy Władysław Kitliński, st. posterunkowy Andrzej Pawełczyk i posterunkowy Edward Zbroiński.

Reklama