Pamiętajmy o odblaskach. Ratują życie!

Data publikacji: 22.11.2020 16:00
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Kielce

Noszenie odblasków chroni przed wieloma niebezpiecznymi zdarzeniami na drodze. Policja po raz kolejny apeluje, aby używać tych małych elementów przed każdym wyjściem z domu. Mogą to być np. opaski założone na rękę, nogę lub pasek od torebki, ale to także różne elementy odblaskowe naszej odzieży.

Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że od października doszło do ponad 60 niebezpiecznych zdarzeń na drogach z udziałem pieszych, wśród nich było 30 wypadków, w których zginęło 12 osób.

- Do niektórych z nich mogłoby nie dojść, gdyby piesi stosowali się do obowiązku korzystania z elementów odblaskowych. Jest to ważne, ponieważ kiedy kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, widzi pieszego, który nie ma odblasku, dopiero z odległości 25-30 metrów. Czasami to zbyt mało, aby podjąć jakąkolwiek reakcję - zaznacza.

Z kolei, gdy osoba idąca przy drodze ma odblask, jest widoczna ze 120-130 metrów.

- Obecnie przepisy mówią o tym, aby obowiązkowo nosić elementy odblaskowe poza obszarem zabudowanym, jednakże my zachęcamy, aby używać ich także w obszarze zabudowanym - dodaje.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, można założyć także kamizelkę odblaskową. Za brak elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym po zmierzchu grozi mandat do 100 złotych.

Od października 2019 do marca 2020 roku w województwie świętokrzyskim doszło do 148 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło w nich 30 osób.

Reklama