Pandemia nie zatrzymała „Białej Wstążki”

Data publikacji: 25.11.2020 14:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biała wstążka

Biała wstążka
Fot.

Po raz 14. w Kielcach zainaugurowano kampanię społeczną „Biała Wstążka”. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Hasło tegorocznej edycji akcji, to „Reaguj na przemoc w rodzinie”.

Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy Rodzinie w Kielcach informuje, że najczęstsze formy przemocy stosowane wobec członków rodziny, to przemoc fizyczna i psychiczna, które najczęściej występują razem, ale także przemoc ekonomiczna i seksualna, czy zaniedbanie wobec osoby starszej lub dziecka.

- Od wielu lat realizujemy w Kielcach Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, przyglądamy się temu, jak wygląda skala tego zjawiska i w ostatnich latach obserwujemy nieznaczny spadek odnotowanych aktów przemocy. Jeszcze kilka lat temu było to 1700-1900 przypadków w roku, a teraz jest ich około 1500 - mówi Grażyna Pisarczyk.

Jednak jak przyznaje, wiele osób boi się i wstydzi zgłosić problem do odpowiednich służb.

- Myślę, że pierwszym krokiem może być kontakt z telefonem zaufania. Istnieje całodobowy miejski telefon zaufania „Stop przemocy” 195 13. Działa także całodobowy numer telefonu dla osób w kryzysie psychicznym 195 25. Można się skontaktować również ze specjalistycznym ośrodkiem wsparcia pod numerem telefonu i na początku anonimowo przedstawić swoją sytuację - dodała Grażyna Pisarczyk.

Ofiary przemocy, a także wszystkie osoby poszukujące wsparcia, mogą skorzystać z pomocy instytucji i organizacji pozarządowych. Ich lista dostępna jest na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Kampania społeczna „Biała Wstążka” potrwa do 10. grudnia.

Reklama