Papieskie korony dla Matki Boskiej z Daleszyc

Data publikacji: 14.07.2021 13:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Daleszyce. Parafia św. Michała Archanioła

Daleszyce. Parafia św. Michała Archanioła
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Obraz Matki Bożej Daleszyckiej otrzyma korony papieskie. Będzie to element głównych obchodów jubileuszu 800-lecia parafii św. Michała Archanioła w Daleszycach. Uroczystość odbędzie się w najbliższą sobotę, 17 lipca.

O godzinie 10.40 z kościoła parafialnego, bez udziału wiernych wyruszy procesja z obrazem Matki Bożej Daleszyckiej na rynek. Tam o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta msza święta koronacyjna pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. Hierarcha w imieniu papieża Franciszka dokona koronacji obrazu. Wcześniej, o godzinie 9.30 zostanie przedstawiona krótka historia wizerunku.

Jak mówił w rozmowie z Radiem Kielce proboszcz daleszyckiej parafii, ks. Tadeusz Cudzik, początki obrazu nie są znane. Pochodzi on najpewniej z XVI wieku. Wizerunek był bardzo zniszczony w czasie II wojny światowej, po zakończeniu wojny odnawiano go w Krakowie - opowiada proboszcz.

Zgromadzeni poznają też historię parafii, której początki sięgają 1221 roku. Kościół w Daleszycach ufundował biskup krakowski Iwo Odrowąż - mówi proboszcz.

- Ten kościół stał wtedy na uboczu miejscowości, tak wówczas budowano, by świątynia nie spłonęła w czasie ewentualnych pożarów. Początkowo proboszczowie pełnili też różne funkcje w kurii biskupiej i dojeżdżali do Daleszyc. Na miejscu na co dzień pracował wikariusz - opowiada duchowny.

Z pierwotnego, niewielkiego kościoła, który powstał 800 lat temu, zachowało się niewiele.

- To jedynie zachodnia część kościoła, dwie wieże przy głównym wejściu. Potem kościół był wielokrotnie rozbudowywany. Największe zmiany przyniosła przebudowa na początku XX wieku, która zatarła wszystkie cechy pierwotnego kościoła. Obecnie możemy się tylko domyślać, jak ta świątynia mogła wyglądać. Parafia nie dysponuje starymi dokumentami, część z nich jest w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, część w Krakowie, a nawet w Sandomierzu - opowiada.

Parafia w Daleszycach początkowo obejmowała rozległy obszar i była jedyną, między obecną katedrą w Kielcach a Świętym Krzyżem - dodaje proboszcz.

- Z naszej parafii wyłoniły się parafie: Cisów, Bieliny, Krajno, Skorzeszyce, Górno, Niestachów i Kaczyn. Obecnie sama parafia w Daleszycach liczy 6 tys. parafian. Tymczasem 800 lat temu rozległa parafia daleszycka liczyła zaledwie 480 osób - mówi proboszcz.

Obraz Matki Bożej Daleszyckiej jest największym skarbem kościoła. Z powodu wielu uzdrowień jest uznany za słynący łaskami.

Drugą część sobotniej uroczystości zaplanowano na godzinę 19.00. Wtedy na rynku w Daleszycach wystąpią chóry i koła gospodyń wiejskich, śpiewające pieśni Maryjne. O godzinie 20.00 odbędzie się koncert połączony z modlitwą uwielbienia oraz spektakl taneczno-muzyczny „Uwierzyć w cud”. 

adv adv
Wiadomości
Reklama