Papież Jan Paweł II 30 lat temu odwiedził Świętokrzyskie

Data publikacji: 06.02.2021 08:02
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystość kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Uroczystość kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ziemię Świętokrzyską. Diecezja kielecka przygotowuje się do jubileuszu. Ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji przypomina, że czwarta pielgrzymka Ojca Świętego do Polski w 1991 roku była poświęcona Dekalogowi.

Dodaje, że papież odnosił się do sytuacji, w której Polska znalazła się po wyjściu z komunizmu. Nasz kraj miał w jego ocenie problem z obraniem właściwego kierunku dalszej drogi.

- Papież chciał nam pomóc, wskazując na Dekalog, jako podstawowe prawo, które Bóg dał ludziom do budowania życia małżeńskiego, rodzinnego, społecznego i zawodowego. Na każdym etapie pielgrzymki mówił o innym przykazaniu. W Masłowie przedmiotem jego rozważań było czwarte przykazanie: "Czcij ojca swego i matkę swoją" - przypomina ks. Mirosław Cisowski.

- Trzydziestą rocznicę pobytu Jana Pawła II na naszej Świętokrzyskiej Ziemi pragniemy upamiętniać poprzez cykl wydarzeń, nawiązując do nauczania papieża i Kościoła dotyczącego małżeństwa i rodziny, a także wartości życia ludzkiego. Ono ciągle jest aktualne - dodaje.

Papież w mocnych słowach mówił wtedy m.in. o aborcji.

Ksiądz Mirosław Cisowski informuje, że obchody rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie zostaną ze względu na tematykę powiązane z Rokiem Rodziny, który z inicjatywy papieża Franciszka rozpocznie się 19 marca.

- Centralnym upamiętnieniem wizyty Ojca Świętego na naszej ziemi będzie uroczysta msza święta w niedzielę, 13 czerwca w kieleckiej katedrze oraz zaplanowany na ten sam dzień koncert "Polska w świetle Dekalogu". To będzie jeden z cyklu koncertów, które odbędą się w różnych miastach Polski, szczególnie tych, które Ojciec Święty odwiedził w 1991 roku - dodaje ks. Cisowski.

Koncert jest ogólnopolską inicjatywą, powstałą z inicjatywy Radosława Grabowskiego i Marcina Pospieszalskiego we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wystąpią polscy i zagraniczni artyści, m.in. z Zambii, Syrii i Jamajki. Wśród polskich wykonawców są m.in. Mieczysław Szcześniak, Andrzej Lampert, Darek Malejonek, a także Jan Trebunia i górale.

Koncert będzie łączył muzykę z fragmentami przemówień Jana Pawła II.

Ksiądz Mirosław Cisowski pamięta nie tylko mocne słowa papieża w Masłowie, którym towarzyszył intensywny deszcz i burza, ale także cały pobyt Ojca Świętego w diecezji.

- Byłem wtedy wikariuszem w parafii katedralnej, nie miałem możliwości osobistego spotkania z Ojcem Świętym, ale uczestniczyłem w intensywnych przygotowaniach i pracach porządkowych przed tą wizytą. Ojciec święty był wtedy w katedrze, gdzie było zakończenie III Synodu Diecezjalnego, później na placu obecnie nazwanym jego imieniem miał spotkanie z osobami konsekrowanymi z całej Polski. Był też w seminarium, aby poświęcić nowy budynek. Święcił także nowy dom biskupi wybudowany w czasach bp Stanisława Szymeckiego - wspomina ks. Mirosław Cisowski.

Jan Paweł II gościł w Kielcach i Masłowie 3 czerwca 1991 roku.

Reklama