Para prezydencka i szef MON podziękowali żołnierzom [WIDEO]

Data publikacji: 18.12.2020 20:33
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: PAP
Spotkanie wigilijne Pary Prezydenckiej z polskimi żołnierzami służącymi w kraju i w Polskich Kontyngentach Wojskowych

Spotkanie wigilijne Pary Prezydenckiej z polskimi żołnierzami służącymi w kraju i w Polskich Kontyngentach Wojskowych
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Podziękowania za służbę na rzecz obrony i zaangażowanie walkę z pandemią złożyli żołnierzom: para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Minister podkreślił, że mimo nadzwyczajnych warunków wojsko szkoli się i modernizuje.

"Niestety nie możemy tak jak w poprzednich latach odwiedzić żadnego z naszych kontyngentów, naszych żołnierzy, którzy służą i reprezentują Rzeczpospolitą poza granicami" – powiedział prezydent podczas zorganizowanego w piątek w Warszawie połączenia z żołnierzami jednostek w kraju i na zagranicznych misjach. Składając życzenia prezydent wyraził nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy pod względem epidemicznym.

Andrzej Duda podkreślił, że żołnierze oprócz swojej zwykłej służby na rzecz obronności kraju zaangażowali się – z narażeniem własnego życia i zdrowia - także w walkę z pandemią. Przypomniał pobyty polskiej wojskowej misji medycznej we Włoszech i USA.

Także minister obrony zaznaczył, że "ze względu na epidemię tegoroczne święta są inne niż te, do których przywykliśmy", i podziękował żołnierzom "za służbę w tym wyjątkowym roku".

Podkreślił, że "chociaż żołnierze byli i są zaangażowani w walkę z koronawirusem, to nie zaprzestali podnoszenia umiejętności poprzez udział w ćwiczeniach, które – wprawdzie na mniejszą niż planowano skalę – odbyły się w mijającym roku, a wzięły w nich udział także wojska sojusznicze. Szef MON dodał, że w kończącym się roku resort kontynuował także modernizację techniczną sił zbrojnych.

"Życzę państwu przede wszystkim bezpiecznej służby, ale też by te święta były pełne zdrowia, spokoju, a także takiej niezachwianej wiary w to, że wspólnie pokonamy pandemię koronawirusa" – zwróciła się do żołnierzy małżonka prezydenta.

Wyraziła im uznanie za wsparcie, jakiego udzielają współobywatelom, a na misjach także miejscowej ludności i zamieszkałym za granicą Polakom. Dziękowała za "wielkie serce", jakie żołnierze okazują potrzebującym. "Niech ten nadchodzący 2021 rok będzie rokiem pełnym optymizmu" – życzyła pierwsza dama.

"Nie ma najmniejszej wątpliwości że rok 2020 zapamiętamy na długo z wielu powodów" – powiedział szef Sztabu Generalnego WO gen. Rajmund Andrzejczak. "W obszarze bezpieczeństwa działo się bardzo wiele. Daleko od Polski, również w regionie, ale i tutaj w Polsce jeszcze trwa bitwa z niewidzialnym wrogiem. Święta będą inne, święta będą trudne, ale głęboko wierzę, że poradzimy sobie i zaadaptujemy się do nowych warunków" – mówił.

Składając życzenia tym, którzy w czasie świąt będą pełnić dyżury bojowe, służyć w kontyngentach za granicą, a zwłaszcza personelowi medycznemu zaapelował: "Dbajcie o siebie, żeby nikt nie był sam, ponieważ tylko zespołem stanowimy siłę".

W imieniu żołnierzy życzenia złożył dowódca polskiego kontyngentu wojskowego misji UNIFIL w Libanie mjr Maciej Jóźwiak.

Polskie kontyngenty wojskowe wchodzą w skład międzynarodowych sił działających w ramach misji NATO, UE i ONZ w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Rumunii, Libanie, Republice Środkowoafrykańskiej, we Włoszech i na Łotwie.

Reklama