Para prezydencka rozmawiała z położną z Końskich [WIDEO]

Data publikacji: 07.04.2021 17:52
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
W Dniu Pracownika Służby Zdrowia prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozmawiali z położną ze szpitala w Końskich

W Dniu Pracownika Służby Zdrowia prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozmawiali z położną ze szpitala w Końskich
Fot. Biuro Prasowe KPRP

W Dniu Pracownika Służby Zdrowia prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozmawiali z położną ze szpitala w Końskich. - Za wsparcie, za wspaniałą empatię, za ciepło bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy - mówiła Pierwsza Dama.

Nagranie rozmowy udostępniono w mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta.

Podczas rozmowy para prezydencka pytała m.in. o przypadki zachorowań na COVID-19 wśród ciężarnych kobiet i testowanie noworodków. Położna wskazywała, że na oddziale, na którym pracuje w ostatnim półroczu rodziło 10 kobiet chorych na COVID-19.

- W żadnym z tych przypadku dziecko nie było dodatnie, wszystkie dzieci były ujemne - poinformowała Marzanna Ociepa, specjalista pielęgniarstwa położniczego, koordynator ds. położnictwa w Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich. - Natomiast przyjęliśmy taką zasadę, że jeżeli mama (zakażona koronawirusem) trafi do nas na tyle wcześniej, że mamy możliwość rozmawiania z kobietą rodzącą, to ustalamy z nią zasady postępowania z noworodkiem po porodzie. Przedstawiamy jej korzyści i zagrożenia wynikające z tego, że posiada dodatni wynik testu na koronawirusa i to mama w zależności od swojego stanu zdrowia, od sytuacji położniczej, ale również od stanu zdrowia noworodka podejmuje decyzję odnośnie tego, czy noworodek po urodzeniu ma przebywać od razu z nią - mówiła położna.

- Jeżeli sytuacja jest nagła i nie mamy czasu porozmawiania z mamą, to w takiej sytuacji zaraz po porodzie dziecko izolujemy. W momencie, kiedy mama jest na tyle świadoma, że możemy jej przekazać wszystkie zagrożenia i korzyści wynikające z tego kontaktu, wtedy przekazujemy i mama już świadomie podejmuje decyzję - dodała położna.

Pierwsza Dama podkreśliła, że położne są ogromnie ważne dla rodzących kobiet, szczególnie w pandemii, kiedy bliscy nie mogą ich odwiedzać.

- Za to wsparcie, za tę wspaniałą empatię, za to ciepło bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Reklama