Parafia świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju chce być eko

Data publikacji: 12.10.2021 08:29
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.10.2021. Busko-Zdrój. Termomodernizacja parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju

12.10.2021. Busko-Zdrój. Termomodernizacja parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju
Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Trwa termomodernizacja budynku kościoła i plebanii parafii pod wezwaniem świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju. Na ten cel parafia pozyskała dotację z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak informuje ksiądz prałat Marek Podyma, proboszcz parafii - zakres prac jest duży.

- Inwestycja obejmuje: ocieplenie wełną skalną zarówno świątyni jak i budynku parafialnego. Na plebanii wymienimy stolarkę okienną i drzwiową. Z pieca węglowego, który ogrzewa budynek parafialny przechodzimy na ogrzewanie gazowe i na pompę ciepła. Z kolei na dachu świątyni zamontowaliśmy już instalację fotowoltaiczną o mocy 27 kw. Ta czeka jeszcze na podłączenie do sieci - podkreśla duchowny.

Ksiądz prałat Marek Podyma przyznaje, że chce nie tylko obniżyć rachunki za prąd. Kieruje się także pobudkami ekologicznymi.

- Chcemy przede wszystkim poprawić estetykę obiektu, jakości powietrza w „zdrojowej” części Buska poprzez redukcję zanieczyszczeń do atmosfery. Inwestycja przełoży się także na oszczędności finansowe - dodaje.

Zaawansowanie prac sięga ok. 40 proc. Koszt inwestycji to ponad 1,2 mln zł. Jej zakończenie przewidziane jest na czerwiec przyszłego roku.

Parafia świętego Brata Alberta została utworzona w 1983 roku. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił papież Jan Paweł II 22 czerwca 1983 r. podczas mszy św. na krakowskich Błoniach. Projekt kościoła wykonał architekt Władysław Markulis, konstrukcję - Bogdan Ciok. Budowę rozpoczęto w 1990 r. Mury kościoła budowano w latach 1992-1996. W 1997 r. ufundowano trzy dzwony, które poświęcił bp Mieczysław Jaworski.

Reklama