Park Etnograficzny w Tokarni przygotowuje ofertę dla osób niedowidzących

Data publikacji: 08.07.2020 17:18
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Specjalistyczne przewodniki, odpowiednio przygotowana ścieżka zwiedzania, a także warsztaty muzealne. Muzeum Wsi Kieleckiej dostosowuje ofertę edukacyjną skansenu w Tokarni dla osób z dysfunkcjami wzroku. Będzie dostępna dla zwiedzających od października tego roku.

Konsultantami przy wprowadzaniu zmian są osoby niewidzące lub słabowidzące. Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej podkreśla, że ta współpraca ma duże znaczenie.

- Te wszystkie działania są tworzone lub współtworzone przez osoby niedowiądzące, i to w różnych grupach wiekowych, bo chcemy żeby ta oferta była skierowana do każdego. To są nasi recenzenci, konsultanci, eksperci, którzy nam mówią, jakie mamy braki – zaznacza.

W ramach projektu pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej nauczą się prowadzić zajęcia z osobami niewidomymi. Partnerami projektu „Dostosowanie oferty Muzeum Wsi Kieleckiej do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących” są Fundacja Szansa dla Niewidomych oraz Polski Związek Niewidomych. W działanie zostało zaangażowanych 60 osób z dysfunkcją wzroku w różnych grupach wiekowych. Pierwsze zajęcia z udziałem najmłodszych odbyły się już 6 lipca, natomiast na 13 lipca w skansenie zaplanowano konsultacje scenariuszy warsztatów z udziałem osób dorosłych.

Zgodnie z założeniem powstaną trzy warsztaty muzealne, dostosowane dla osób niewidomych i słabowidzących. Będą to: „Od ziarenka do bochenka”, „Domeczki z deseczki” i „Częste mycie skraca życie”.

- Będą to zajęcia interaktywne, wymagające zdolności manualnych, więc osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły naprawdę się wykazać – dodaje Beata Ryń.

W ramach projekt powstanie też 60 sztuk tyfloprzewodników oraz zostanie opracowana dedykowana ścieżka zwiedzania w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Koszt realizacji całego projektu wynosi 19 tys. zł, z czego 14 tys. zł to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama