Parking przy cmentarzu w Iwaniskach robi wrażenie

Data publikacji: 20.09.2021 20:36
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.09.2021. Iwaniska. Nowy parkingu przy cmentarzu

20.09.2021. Iwaniska. Nowy parkingu przy cmentarzu
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zwiększyła się liczba miejsc parkingowych, poprawiła się estetyka, będzie też bezpieczniej. Mowa o nowym parkingu przycmentarnym w Iwaniskach, który dzisiaj został oficjalnie oddany do użytku.

Jak informowało Radio Kielce, gmina zainwestowała w uporządkowanie parkingów przy nekropoliach.

Wójt Iwanisk Marek Staniek mówi, że parking jest nowoczesny i najładniejszy w diecezji sandomierskiej. Podkreśla, że należało poprawić bezpieczeństwo, ponieważ znajduje się w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej. Wymienia, że powstało LED-owe oświetlenie z fotowoltaiką i wiatrakami, ale jeszcze nie jest podłączone. Są też kamery, które mają wyeliminować problem podrzucania śmieci w okolice cmentarza. Wójt zapewnia, że parking znacznie się powiększył i mówi o 100 miejscach, wśród nich także wyznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Nie brakuje także niewielkiego szaletu. 

Piotr Woźniak, radny gminny z PiS, zabrał głos w imieniu posła Krzysztofa Lipca. Jak mówi, była to bardzo potrzebna inwestycja. Dodaje, że w jej wykonaniu pomogły pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorząd pozyskał prawie 824 tys. zł, a ponad 700 tys. zł dołożyła gmina. Jego zdaniem wykonano ważną pracę, parking będzie wreszcie bezpieczny.

20.09.2021. Iwaniska. Nowy parkingu przy cmentarzu. Na zdjęciu biskup Edward FrankowskiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W otwarciu wyremontowanego parkingu uczestniczył biskup Edward Frankowski, który wcześniej odprawił mszę w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach. Cieszy się, że gmina i parafia połączyły siły w realizacji tej inwestycji. Uważa, że praca włożona w stworzenie nowego parkingu jest wyrazem troski o zmarłych i wyraża nadzieję, że coraz więcej osób będzie przyjeżdżać tu i nawiązywać duchową więź ze swoimi bliskimi, którzy już odeszli.

Parking przy cmentarzu w Iwaniskach jest dwupoziomowy, wyższy poziom znajduje się tuż obok nowej części cmentarza. W ostatnim czasie parafia powiększyła go o 70 arów.

Reklama