Parkowanie znów za opłatą. Darmowe pierwsze 45 minut

Data publikacji: 30.06.2020 15:04 / Data aktualizacji: 07.07.2020 07:25
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Od dziś (wtorek, 7 lipca) w Kielcach znów obowiązuje strefa płatnego parkowania. Zasady jej funkcjonowania będą jednak inne niż dotychczas. Najważniejsza zmiana to darmowy postój przez pierwsze 45 minut.

- Aby skorzystać z bezpłatnego postoju nadal obowiązkowe będzie pobranie biletu - przestrzega Mirosław Kruszyna, kierownik strefy.

Wyjaśnia, że teraz każda osoba podchodząca do parkomatu, najpierw wpisze numer rejestracyjny samochodu. Następnie system zweryfikuje, czy dany pojazd w tym samym dniu nie wykorzystał już obowiązującego limitu czasowego. Jeśli nie, kierowca otrzyma do wyboru dwie opcje - jedna to parkowanie bezpłatne przez 45 minut, a druga to parkowanie płatne przez dłuższy czas. Bezpłatne 45 minut będzie obowiązywać w całej strefie płatnego parkowania, co oznacza, że w tym czasie kierowca może przemieścić się w inne miejsce i tam też zaparkować, pod warunkiem, że nie przekroczy wyznaczonego czasu. Zmiany mają zwiększyć komfort załatwienia różnych spraw w mieście - zaznacza Mirosław Kruszyna.

Dodaje, że darmowy czas nie jest formą bonusu do biletu. Oznacza to, że w przypadku, gdy kierowca chce zaparkować na dłużej, na przykład dwie godziny, to otrzymuje płatny bilet na dwie godziny, a nie na dwie godziny i 45 minut.

Każda godzina w strefie płatnego parkowania kosztuje 2 złote, czyli dokładnie tyle, ile wcześniej.

Część parkomatów była dzisiaj nieczynna, ale kierowcy, którzy nie kupili biletów nie będą ukarani mandatami.

Reklama