Partyzanckie uroczystości w Bodzentynie, Wąchocku i na Wykusie

Data publikacji: 11.09.2020 13:35
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.06.2020 Wykus. Uroczystości upamiętniające żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”

13.06.2020 Wykus. Uroczystości upamiętniające żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dziś o 17.00 w Starachowicach na skwerze przy ławeczce „Halnego” śpiewem pieśni partyzanckich i patriotycznych rozpoczną się tegoroczne spotkania poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowaniach Partyzanckich „Ponury-Nurt”. Co roku odbywały się one w czerwcu na Wykusie, ale ze względu na pandemię zostały przełożone na wrzesień.

Jutro o 12.00 rondo w Bodzentynie otrzyma imię Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”. Jak przypomina burmistrz Dariusz Skiba to kontynuacja tradycji lokalnej:

- Imię Jana Piwnika „Ponurego” nosiło bodzentyńskie gimnazjum, po jego likwidacji złożyłem wniosek o nadanie tego imienia rondu w mieście. Z kolei profesor Urszula Oettingen rozszerzyła ten wniosek o postać Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.

W efekcie Rada Miasta zdecydowała, że rondo otrzyma imię Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”. To upamiętnienie wielu mieszkańców naszej gminy, którzy walczyli w tych zgrupowaniach.

Po południu uroczystości przeniosą się na polanę Wykus. O 15.15 odbędzie się zebranie pocztów sztandarowych. O 16.00 na maszt wciągnięta zostanie flaga po czym powitani zostaną zebrani i odprawiona zostanie polowa msza święta w intencji dowódców i żołnierzy zgrupowań. Po modlitwie nastąpi wręczenie Policyjnych Honorowych Odznak Zasługi im. „Ponurego”, apel poległych i złożenie kwiatów.

W niedzielę ciąg dalszy uroczystości w Wąchocku. O 9.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie pod hasłem „Nieznane fakty z życia mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt” na podstawie książki „Major Eugeniusz Gedymin Kaszyński, Nurt, Mur, Zygmunt” (1909 1976)”. Poprowadzi je Renata Ściślewska-Skrobisz.

O 10.30 odprawiona zostanie msza święta w intencji pułkownika „Ponurego” i jego żołnierzy. Po niej odbędzie się defilada przed pomnik „Ponurego” na wąchockim rynku. Tu zostanie odczytany apel poległych i złożenie wiązanek.

Reklama