Pasjonaci historii odkrywają miejsca pamięci. Konkurs trwa

Data publikacji: 24.07.2021 07:39
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wykus

Wykus
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Rozpoczęła się III odsłona konkursu „Klub Odkrywców Miejsc Pamięci”. Rywalizacja prowadzona jest głównie w Internecie. Najwięcej punktów otrzymują jednak osoby, które osobiście wyruszą do historycznych punktów.

Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, które jest organizatorem konkursu informuje, że w tym roku zostało wyznaczonych prawie 450 miejsc na terenie województwa świętokrzyskiego. Siedem z nich ma największą punktację, to m.in. uroczysko Krogulec, niedaleko Kluczewska oraz Wykus.

- Ciekawostką jest fakt, że w czterech z nich zazwyczaj nie ma dostępu do Internetu. Osoby, które biorą udział w konkursie, bardzo często przysyłają zrzuty ekranów, potwierdzające, że dotarły do tego miejsca - mówi.

Aby wziąć udział w konkursie należy zalogować się na portalu mapapamieci.net. Tam należy odpowiedzieć na pytania.

- Proszę się nie obawiać. Są one banalnie proste. Nie chodzi nam o to, aby udowodnić komuś, że nie zna historii, tylko aby utrwalić te, które posiadamy - mówi Dionizy Krawczyński.

Punkty można zdobyć także za udostępnianie postów na portalach społecznościowych. Najwięcej można jednak zdobyć, gdy dotrze się do historycznego miejsca. W ubiegłym roku zwycięzca odwiedził ponad 360 miejsc.

Konkurs trwa do 27 września. Uroczysta gala, na której zostanie podsumowana rywalizacja, odbędzie się najpóźniej do 31 października. Główną nagrodą jest wyjazd do Bredy lub na Monte Cassino. Ponadto, do wygrania są m.in. laptopy i wieża.

Reklama