Pasjonaci rekonstrukcji historycznych spotkali się w Gustawowie

Data publikacji: 04.07.2020 15:52
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.07.2020. Gustawów. Piknik pasjonatów rekonstrukcji historycznych. Na zdjęciu: Masanori Ogawa

04.07.2020. Gustawów. Piknik pasjonatów rekonstrukcji historycznych. Na zdjęciu: Masanori Ogawa
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Trzask węgierskiego bata i świst samurajskiego miecza można usłyszeć w Gustawowie niedaleko Fałkowa, gdzie trwa piknik zorganizowany przez pasjonatów rekonstrukcji historycznej z kilku epok. Można zobaczyć stare techniki rzemieślnicze i oglądać sztuki walki.

Axel Szemiński organizator wydarzenia informuje, że dziś spotykają się w Gustawowie pasjonaci rekonstrukcji, rzemiosła i historii. Jak dodaje, znawcy chcą podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami.

- Oprócz średniowiecznej kuźni, którą prowadzę, będzie tor łuczniczy, nauka strzału z bata węgierskiego. Będzie możliwość wykucia sobie gwoździa - mówi.

Do Gustawowa przyjechał między innymi samuraj Masanori Ogawa. To Soke, czyli najwyższy mistrz i kontynuator rodzinnej tradycji sztuk walki. Jego żona Anna Ogawa i tłumacz wyjaśnia, że mąż urodził się niedaleko Kyoto w szkole walki dojo, gdzie trenował od pierwszego roku życia.

- To jest szkoła, w której uczy się walki mieczem, ale też układów tanecznych kembu. Podczas takiego „tańca” wykorzystywane są układy walki mieczem przy użyciu wachlarza czy dzidy -  mówi.

Od półtora roku mieszkają w Polsce, gdzie Masanori Ogawa otworzył nową gałąź japońskiej szkoły. Jak mówi, uczą samurajskiej tradycji, która polega nie tylko na władaniu mieczem, ale i nauce tradycyjnego śpiewu, czy układów choreograficznych. Można też zobaczyć prawdziwy samurajski miecz.

Wieczorem po godzinie 17.00 do miejscowości przyjadą wielbiciele militariów i znawcy II wojny światowej w oryginalnych wozach bojowych-Szwadron Pancerny Skorpion, który w Gustawowie zakończy Rajd śladem Hubala i Ponurego.

Tagi do tego wpisu
Reklama