Pasy dla pieszych w Kielcach ledwo już widać. Dlaczego?

Data publikacji: 17.06.2021 16:11
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021. Kielce. Ulica Marszałkowska. Przejście dla pieszych

17.06.2021. Kielce. Ulica Marszałkowska. Przejście dla pieszych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Część oznakowania poziomego na kieleckich drogach jest prawie niewidoczna. Linie i pasy powinny być wiosną odnowione, tymczasem mamy połowę czerwca.

17.06.2021. Kielce. Ulica Marszałkowska. Przejście dla pieszychFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak się okazuje, miasto jako jedno z ostatnich w Polsce zgłosiło gotowość do odmalowywania przejść dla pieszych.

Dariusz Lewandowski, kierownik firmy DUBR Kielce, która konserwuje oznakowanie poziome, pytany skąd takie opóźnienia stwierdził, że ulice powinny być posprzątane i przekazane do malowania 27 kwietnia, tymczasem firma mogła zająć się konserwacją dopiero 2 czerwca.

- Mieliśmy również sytuację, że po przyjeździe na miejsce ulice nadal nie zostały po zimie posprzątane. W sytuacji, gdy dostajemy zlecenie na początku czerwca, to nie ma możliwości, by wszystkie przejścia dla pieszych w Kielcach były odmalowane w ciągu kilku dni - mówi.

Dariusz Lewandowski wyjaśnia, że przy odmalowywaniu pasów, pierwszeństwo mają drogi wojewódzkie i powiatowe. Dopiero po zakończeniu tego etapu, firma zajmuje się drogami gminnymi.

- W pierwszej kolejności dostaliśmy zlecenie na ulice: Warszawską, Grunwaldzką, 1 Maja, Turystyczną, Jagiellońską, Gosiewskiego, Jesionową, Armii Krajowej, Aleje Solidarności, Tarnowską, Źródłową, Ogrodową, Aleję IX Wieków Kielc i Seminaryjską. Prace zakończyliśmy na Paderewskiego, Ogrodowej, Seminaryjskiej, Tarnowskiej, Popiełuszki, Alei Solidarności i Alei IX Wieków Kielc - informuje.

Jak dodaje Kielce są jednym z ostatnich miast w Polsce, które nadal prowadzi pozimowe sprzątanie ulic. W innych miastach prace zakończyły się na przełomie kwietnia i maja.

Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych tłumaczy, że opóźnione działania są spowodowane niekorzystanymi warunkami atmosferycznymi, które znacząco utrudniały działania, nie tylko pracowników, ale i maszyn sprzątających.

- Mieliśmy bardzo intensywną zimę, a temperatury ustabilizowały się niedawno. Przez całą akcję zimą wysypano także 4,7 tys. ton piachu. 25 marca rozpoczął się I etap zamiatania ulic, który obejmował między innymi ulice Źródłową i Tarnowską, ścisłe centrum oraz granice strefy płatnego parkowania. Wtedy w ciągu dwóch tygodni zamieciono 44 ulice, które obejmowały łącznie ponad 21 kilometrów. Etap II był opóźniony, natomiast zakończył się w połowie maja i obejmował 40 ulic o długości 90 km. Teraz prowadzimy etap III, do którego włączonych jest 70 ulic o długości 102 km. Całość prac chcemy zakończyć do dziewiątego lipca - wyjaśnia Marcin Batóg, rzecznik instytucji.

Firma DUBR zamierza odmalować całe Kielce w ciągu trzech miesięcy, choć terminy będą uzależnione od pogody i ewentualnych dodatkowych zleceń od urzędu miasta.

17.06.2021. Kielce. Ulica Marszałkowska. Przejście dla pieszychFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama